Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2017, 08:26 Aktualizované dňa 02.10.2017 o 17:46

Najhorší prípad streľby v dejinách USA. K útoku s 59 mŕtvymi sa prihlásil Islamský štát

Zranených je po útoku strelca v Las Vegas 515 ľudí.

Najhorší prípad streľby v dejinách USA. K útoku s 59 mŕtvymi sa prihlásil Islamský štát
Zdroj: TASR/AP

Strelec v Las Vegas zabil najmenej 59 ľudí a viac ako 500 zranil. Potvrdil to miestny šerif Joseph Lombardo. Streľba sa odohrala pri jednom z hotelov počas hudobného festivalu Route 91 Harvest, píše CNN.

Ide o najsmrteľnejší prípad masovej streľby v dejinách USA. Doteraz bol najhorší takýto prípad v Spojených štátoch útok v gay klube v Orlande na Floride z júna 2016, ktorý si vyžiadal 49 mŕtvych a 53 zranených.

Lombardo tiež zverejnil totožnosť muža, ktorý strieľal po účastníkoch koncertu country hudby z blízkeho hotela. Ide o 64-ročného Stephena Paddocka. Polícia už našla aj ženu, ktorá sa so strelcom v hoteli ubytovala a po ktorej pátrala. Ide o Marilu Danleyovú.

​Paddock spustil streľbu v nedeľu o 22.08 h miestneho času (dnes 09.08 SELČ) z automatickej zbrane do ľudí na koncerte folkového speváka Jasona Aldeana, ktorý sa konal pod holým nebom, z 32. poschodia priľahlého hotela Mandalay Bay. Očití svedkovia uviedli, že streľba trvala približne minútu.

Podľa šerifa bol útočník miestnym obyvateľom, nepatril k žiadnej z militantných skupín a konal samostatne. Incident sa stal v oblasti Strip, kde sú kasína a ďalšie zábavné podniky. 

Výber prípadov streľby do ľudí v USA s viac ako desiatimi obeťami na životoch (prípady sú zoradené podľa počtu obetí):

49 mŕtvych (12. júna 2016) - Streľba v gay klube v Orlande na Floride si vyžiadala 50 mŕtvych vrátane útočníka a 53 zranených; FBI útočníka identifikovala ako dvadsaťdeväťročného amerického občana Omara Mateena, ktorý sa narodil v USA, jeho rodičia sú z Afganistanu.

32 mŕtvych (16. apríla 2007) - Pri streľbe vo Virginskom polytechnickom inštitúte vraždil dvadsaťtriročný juhokórejský študent Čo Sung-hu. Strelec potom spáchal samovraždu.

27 mŕtvych (14. decembra 2012) - Na základnej škole v Newtowne postrieľal dvadsaťročný Adam Lanza 20 detí vo veku šesť až sedem rokov a šesť dospelých. Predtým zastrelil svoju matku v ich rodinnom dome a nakoniec seba.

13 mŕtvych (3. apríla 2009) - Streľba v stredisku pre imigrantov v Binghamtone v americkom štáte New York. Páchateľ, naturalizovaný prisťahovalec z Číny, sa zastrelil.

13 mŕtvych (5. novembra 2009) - Masaker na základni americkej armády v texaskom Fort Hood mal na svedomí major a armádny psychiater Nidal Malik. V roku 2013 bol odsúdený na trest smrti.

13 mŕtvych (20. apríla 1999) - Dvaja osemnásťroční mladíci vošli do strednej školy Columbine na predmestí Littleton amerického mesta Denver a paľbou do študentov a profesorov v školskej knižnici usmrtili 13 ľudí a 20 osôb zranili, niektorých ťažko, potom spáchali samovraždu.

12 mŕtvych (2. decembra 2015) - Streľba v budove úradu sociálnych služieb v kalifornskom meste San Bernardino, za ktorú bol zodpovedný radikál Syed Farook so svojou ženou. Obaja pri prestrelke zahynuli.

12 mŕtvych (19. júla 2012) - Maskovaný strelec James Holmes pri premiére nového filmu o Batmanovi Temný rytier povstal postrieľal v kine na predmestí Denveru v Colorade 12 ľudí. Holmes bol odsúdený na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

12 mŕtvych (16. september 2013) - V budove amerického vojenského námorníctva vo Washingtone strieľal bývalý príslušník záloh vojenského námorníctva Aaron Alexis (34). Polícia ho zabila.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.