Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2017, 08:41

Tragédia v Saudskej Arábii. Pri páde vrtuľníka zahynul vysokopostavený princ

Predstavitelia bezpečnostných zložiek príčinu havárie neuviedli, pátranie po vraku helikoptéry prebieha.

Tragédia v Saudskej Arábii. Pri páde vrtuľníka zahynul vysokopostavený princ
Zdroj: Reuters

Vrtuľník vezúci vysokopostaveného saudskoarabského princa Mansúra bin Mukrina a ďalších vládnych predstaviteľov sa v nedeľu zrútil na juhu kráľovstva, údajne zahynulo všetkým osem ľudí na palube.

Saudskoarabské ministerstvo vnútra v pondelok skoro ráno informovalo, že nehoda sa stala v provincii Asír, keď sa princ zúčastňoval na prehliadke miestnych projektov neďaleko provinčného hlavného mesta Abhá, približne 160 kilometrov od hranice s Jemenom. Saudská Arábia stojí od marca 2015 na čele koalície krajín, ktoré uskutočňujú vojenské operácie proti jemenských povstalcom húsíom.

Predstavitelia bezpečnostných zložiek príčinu havárie neuviedli, pátranie po vraku helikoptéry prebieha. Predstavitelia húsíov v Jemene sa bezprostredne k nehode nevyjadrili.

Podľa saudskoarabskej satelitnej spravodajskej televízie al-Arabíja so sídlom v Dubaji pri havárii zahynul spomínaný princ Mansúr bin Mukrin a sedem ďalších predstaviteľov. Princ Mansúr bol zástupcom guvernéra provincie Asír.

Princ Mansúr bol synom princa Mukrina Abdulazíza, bývalého riaditeľa tajnej služby a niekdajšieho korunného princa. Titulu ho v apríli 2015 zbavil jeho nevlastný brat kráľ Salmán, ktorý ho následne udelil princovi Muhammadovi bin Nájifovi, šéfovi protiteroristických zložiek a ministrovi vnútra.

Avšak v júni kráľ Salmán zrušil titul aj Muhammadovi a udelil ho svojmu 32-ročnému synovi, súčasnému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi, ktorý je teda prvý v rade na trón.
Všetky tieto kroky upevnili postavenie a moc mladého korunného princa. Sobotňajšie zatknutie desiatok najvplyvnejších princov v krajine, armádnych dôstojníkov, popredných podnikateľov a ministrov v rámci údajného boja proti korupcii ešte viac posilnilo jeho vplyv, analyzuje agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.