Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2017, 16:02

Slovákov spomínajú viac ako tri tisícky dokumentov v kauze Paradise Papers

Dokumenty hovoria ako o jednotlivcoch tak aj o spoločnostiach.

Slovákov spomínajú viac ako tri tisícky dokumentov v kauze Paradise Papers
Zdroj: Pavol Funtál

V rozsiahlej databáze nedávno uniknutých finančných dokumentov o osobách a podnikoch investujúcich svoj majetok v tzv. daňových rajoch (kauza Paradise Papers) sú aj dokumenty týkajúce sa priamo Slovákov. Pre TASR to v utorok potvrdila Pavla Holcová z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku (ČCIŽ).

"V práve aktuálnom úniku informácií je i približne 3500 dokumentov, ktoré sa týkajú Slovenska," uviedla Holcová.

Firmy aj jednotlivci

"Tri a pol tisíc dokumentov je naozaj veľa, to nie sú iba jednotlivci, to je mix ako firiem, tak jednotlivcov," pokračovala s tým, že dokumenty sa vzťahujú na časové obdobie od 90. rokov 20. storočia do roku 2016.

České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré spolupracuje na analýze tzv. Paradise Papers, momentálne zostavuje predbežnú prvú analýzu toho, aké sú to dokumenty a "akí sú tam zaujímaví ľudia". 

Mená by mali byť na konci týždňa

"Viac informácií budeme mať koncom týždňa," dodala Holcová. Novú rozsiahlu databázu uniknutých finančných dokumentov označovaných ako Paradise Papers, ktorá poskytuje dôkazy o nezverejňovaných investíciách veľkých nadnárodných spoločností, ale i významných politikov v tzv. daňových rajoch, zverejnilo v nedeľu Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).

Databáza obsahuje zhruba 13,4 milióna dokumentov, z ktorých väčšina je od jednej firmy pôsobiacej v prostredí offshore spoločností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.