Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2017, 10:30

Rusko a USA prišli o spoločného nepriateľa. V sýrskom konflikte sú na opačných stranách

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin schválili spoločné vyhlásenie o Sýrii.

Rusko a USA prišli o spoločného nepriateľa. V sýrskom konflikte sú na opačných stranách
Zdroj: Reuters

Trump a Putin schválili vyhlásenie po krátkom stretnutí na okraj summitu Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) vo Vietname. Podľa agentúry TASS to dnes oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Ako ukázali televízne zábery Putin a Trump spolu pohovorili, keď šli zapózovať k tradičnej skupinovej fotografii v letovisku Danang. Hoci Biely dom informoval, že nebolo na programe žiadne oficiálne stretnutie, obaja si potriasli rukami aj pri príležitosti večere v piatok večer a opäť na začiatku hlavného stretnutia najvyšších predstaviteľov krajín APEC, upozornila agentúra Reuters.

Vyhlásenie k Sýrii, o ktorého obsahu TASS neuviedol ďalšie podrobnosti, dohodli v sobotu ministri zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov a USA Rex Tillerson. Text bol špeciálne pripravený v Danangu, upozornil Peskov.

Agentúra AP v piatok informovala, že Spojené štáty a Rusko sa blížia dohode o vyriešení vojny v Sýrii vzhľadom k úspechu boja proti extrémistom z organizácie Islamský štát (IS). Obe krajiny majú okrem iného záujem na zamedzení možného konfliktu ruskej a americkej armády v oblasti.

Sýrska armáda so spojencami, ku ktorým patrí Rusko, tento týždeň IS vytlačila z posledného väčšieho mesta, pohraničného Búkamálu. Boj proti IS prestáva byť preto prioritou a dôraz sa presúva na konflikt medzi povstalcami a prezidentom Assadom.

AP uviedla, že porážka IS znamená pre USA a Rusko stratu spoločného nepriateľa. Obe krajiny teraz budú podľa agentúry pôsobiť na opačných stranách civilného konfliktu, Rusko ako Asadova opora, Spojené štáty ako záštita Asadových protivníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.