Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2017, 07:37

Mugabe je v kontakte so svojím rivalom. Čoskoro by mal prísť do Zimbabwe

Mugabe je v kontakte so svojím rivalom. Čoskoro by mal prísť do Zimbabwe
Zdroj: Reuters

Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe, ktorého jeho vlastná vládnuca strana vyzvala, aby odstúpil, začal v pondelok rozhovory so svojím bývalým viceprezidentom a v súčasnosti najväčším rivalom Emmersonom Mnangagwom. Informovala o tom agentúra DPA.

"Zimbabwianske bezpečnostné a ozbrojené zložky sú potešené novým vývojom, ktorého súčasťou je aj kontakt medzi prezidentom a ... Mnangagwom, ktorý by mal čoskoro prísť do krajiny," uviedol na tlačovej konferencii v Harare veliteľ zimbabwianskych ozbrojených síl Constantino Chiwengathe.

"Stretnutia s prezidentom ... prebiehali v atmosfére vzájomnej úcty... S prezidentom sme absolvovali ďalšie konzultácie, aby sme sa dohodli na riešení situácie, ktorá v krajine vládne," dodal Chiwengathe.

Vládnuci Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF) odvolal cez víkend 93-ročného Mugabeho z čela strany a v nedeľu mu pod hrozbou ústavnej žaloby, tzv. impeachmentu, dal ultimátum, aby do pondelňajšieho poludnia odstúpil z funkcie prezidenta.

Mugabe to odmietol splniť a na utorok zvolal zasadnutie svojej vlády.

Mugabe je v domácom väzení, odkedy armáda minulý týždeň zakročila a prevzala moc v krajine. Urobila tak v dôsledku nevôle, ktorú vyvolalo prezidentovo odvolanie jeho dlhoročného zástupcu Mnangagwu, ako aj mocenské ambície Mugabeho manželky Grace a podozrenia, že ju prezident pripravuje na prevzatie vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.