Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2017, 21:24

Mugabeho nástupca sa vrátil do Zimbabwe: Stojíme pri zrode novej demokracie

Emmerson Mnangagwa má podporu armády, ktorá minulý týždeň prevzala moc. Podporuje ho aj vplyvné združenie vojnových veteránov.

Zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa
Zdroj: Reuters

Pravdepodobne budúci zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa, ktorý vo funkcii nahradí dlhoročného lídra Roberta Mugabeho, vystúpil v stredu prvýkrát na verejnosti po tom, čo sa vrátil do vlasti z Juhoafrickej republiky. Informovala o tom agentúra AP.

Mnangagwa (75), ktorý bol donedávna Mugabeho viceprezidentom, sa po návrate do vlasti nadšenému niekoľkotisícovému davu prihovoril pred sídlom vládnucej strany Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF) v metropole Harare.

Urobil tak deň po odstúpení Roberta Mugabeho, ktorý v krajine vládol 37 rokov.

"Dnes stojíme pri zrode novej demokracie. Vôľa ľudu vždy zvíťazí. Zaväzujem sa, že vám budem slúžiť," povedal Mnangagwa jasajúcemu davu svojich stúpencov a zároveň sa zimbabwianskym ozbrojeným silám poďakoval za pokojné prevzatie moci v krajine.

Mnangagwa má podporu armády, ktorá minulý týždeň prevzala moc. Podporuje ho aj vplyvné združenie vojnových veteránov. Obe tieto organizácie sa obávali, že Mugabe by mohol moc odovzdať svojej nepopulárnej manželke Grace.

Odvolanie Mnangagwu viedlo k politickej kríze a jeho úteku do susednej Juhoafrickej republiky.

Mnangagwa má byť uvedený do funkcie prezidenta a zložiť slávnostnú prísahu v piatok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.