Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2017, 19:55

Rokovania o brexite sa síce posunuli, k prelomu však nedošlo

Lídri stále veria, že na summite EÚ sa rokovania posunú do druhej fázy.

Rokovania o brexite sa síce posunuli, k prelomu však nedošlo
Zdroj: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Európska únia a Británia zatiaľ nedosiahli prelom na rokovaniach o vystúpení Británie z EÚ. Po schôdzke s britskou premiérkou Theresou Mayovou o tom v pondelok v Bruseli informoval predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Juncker dodal, že "napriek nášmu úsiliu a značnému posunu", ktorý bol dosiahnutý tímami oboch strán v posledných dňoch, "dnes nebolo možné dosiahnuť úplnú dohodu".

Dodal však, že prelom bude možné dosiahnuť na rokovaniach, ktoré sa uskutočnia ešte tento týždeň. Ak by sa tak stalo, lídrom 27 členských štátov EÚ by to umožnilo prejsť k druhej fáze rokovaní s Londýnom, zameranej na budúce obchodné vzťahy. Druhú fázu musia oficiálne odobriť premiéri a prezidenti členských krajín EÚ na summite, ktorý sa bude konať 14.-15. decembra v Bruseli.

Mayová v pondelok po rokovaniach uviedla, že stretnutie s Junckerom bolo konštruktívne a dodala, že sa na ňom vyjednávalo tvrdo. Spresnila, že názorové rozdiely v niektorých okruhoch si vyžadujú ďalšie rokovania a konzultácie. Informovala, že sa uskutočnia do konca tohto týždňa. Súčasne vyjadrila presvedčenie v ich úspešné zavŕšenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.