Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2021, 13:03

Nemajú škodiť obyvateľom a túžiť po výhodách, odkazuje Kim severokórejským predstaviteľom

  • Severnú Kóreu trápi hlad, no napriek tomu vo veľkom zbrojí.
  • Stav krajiny majú napraviť činitelia sústredením sa na obyvateľov.
  • Doteraz krajina neohlásila jediný prípad nákazy Covidu-19.
Nemajú škodiť obyvateľom a túžiť po výhodách, odkazuje Kim severokórejským predstaviteľom
Zdroj: TASR/AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval oficiálnych činiteľov, aby sa sústredili na zlepšenie života obyvateľov, ktorí čelia "neutešenej" ekonomickej situácii. Informovali o tom dnes severokórejské štátne médiá deň potom, čo KĽDR oslávila 76. výročie založenia Kórejskej strany práce.

Severokórejská ekonomika je už niekoľko rokov pod tlakom sankcií kvôli jadrovým a zbrojným programom krajiny a svoju daň si na nej vyžiadali tiež prívalové dažde a povodne.

Nedostatok potravín ako začiatok krízy 

Najzraniteľnejším obyvateľom krajiny hrozí hlad, pretože sa KĽDR uzavrela do ešte hlbšej izolácie počas pandémie covidu-19. Zhoršujúca sa humanitárna situácia sa môže zmeniť v krízu, uviedol minulý týždeň vyšetrovateľ pre ľudské práva OSN v správe, ku ktorej mala agentúra Reuters prístup.

V Pchjongjangu sa v nedeľu konali umelecké predstavenia, spoločenské podujatia a ohňostroj, ale oslavy tentoraz nesprevádzala veľká vojenská prehliadka, aké KĽDR pri podobných príležitostiach usporadúva.

Krajina čelí "ohromným úlohám upraviť a rozvinúť štátnu ekonomiku" a dosiahnuť ekonomické ciele stanovené na nedávnych straníckych a vládnych stretnutiach, povedal Kim Čong-un v prejave, z ktorého citovala štátna tlačová agentúra KCNA.

"Oficiálni činitelia by nemali túžiť po privilégiách a zvýhodňujúcom správaní, a mali by vždy brať do úvahy, či ich práca nenarušuje záujmy ľudu alebo mu nespôsobuje problémy," dodal Kim. Počas svojho prejavu sa nijako nezmienil o USA alebo Južnej Kórei.

Severná Kórea napriek sľubnej dohode naďalej zbrojí 

Rozhovory medzi Washingtonom a Pchjongjangom, ktorých cieľom je prinútiť KĽDR, aby sa vzdala zbrojných jadrových programov výmenou za zrušenie ochromujúcich sankcií, už viac ako dva roky stagnujú.

KĽDR v posledných týždňoch posilnila testovanie rakiet a oživila tak svoj bežný vzorec. Vyvíja tlak na Južnú Kóreu, aby dostala to, čo chce, od Spojených štátov, napísala dnes agentúra AP.

Na záberoch štátnych médií Kim hovoril pred oficiálnymi činiteľmi v tmavých oblekoch, ktorí nemali rúška a nedodržiavali odstupy ani žiadne iné protipandemické opatrenia. KĽDR neohlásila jediný prípad nákazy, ale zaviedla prísne uzatvorenie hraníc, obmedzenie pohybu a ďalšie kroky.

Americké ministerstvo zahraničia minulý týždeň obvinilo Kim Čong-unovu vládu, že je primárne zodpovedná za humanitárnu situáciu v krajine. "Režim naďalej zneužíva vlastných občanov, porušuje ich ľudské práva a odvádza zdroje, aby pokračoval vo výrobe nelegálnych zbraní hromadného ničenia a v programe balistických rakiet," povedal vo Washingtone hovorca Ned Price.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.