Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2017, 00:00

Americká spoločnosť je veľmi polarizovaná

Vyštudoval právo na University of Cambridge a Florida State University. Pôsobí ako imigračný advokát v advokátskej kancelárii Varga's Immigration Attorneys PLLC, ktorá má pobočky v Miami, San Franciscu a Naples. Je tiež dekanom Právnickej fakulty na San Francisco International University, College of Law. Matúš Varga.

Americká spoločnosť je veľmi polarizovaná
Zdroj: Reuters

Ako vnímajú Američania imigračnú politiku Donalda Trumpa?

Musím povedať, že americká spoločnosť je od novembra minulého roka veľmi polarizovaná. Južanské štáty, ako napríklad Georgia alebo časti Floridy, podporujú snahu Trumpovej vlády deportovať čo najviac cudzincov. V týchto štátoch polícia prebrala úlohy imigračného úradu a spolupracuje s ním pri vyhľadávaní nelegálnych občanov. To spôsobuje, že nelegálni migranti sa boja kontaktovať políciu, ak sú obeťou trestného činu, nakoľko majú strach, že ich lokálna polícia zadrží a odovzdá imigračnému úradu. Na druhej strane tu máme štáty ako New York a Kalifornia, ktoré pomáhajú svojim, aj nelegálnym rezidentom, aby sa vyhli deportácii. Sú to tzv. Sanctuary Cities, kde polícia aj po skončení výkonu trestu neodovzdá nelegálneho imigranta imigračnému úradu. To sa snaží Trump zvrátiť tým, že im škrtá peniaze z federálneho rozpočtu.


Dekrét prezidenta pozastavuje na 120 dní program USA pre prijímanie utečencov. Čo to v praxi znamená? USA predsa majú svoje medzinárodné záväzky v oblasti ochrany ľudských práv. Ak osoba žiadajúca o azyl prekročí hranice, USA ju musia prijať.

Imigračné právo v USA rozoznáva dva typy utečencov. Ide o takzvaných asylees, ktorí o azyl požiadajú v USA, a to buď na území USA, aj keď prišli nelegálne, alebo na ameri

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.