12.12.2017, 00:00

Americká spoločnosť je veľmi polarizovaná

Vyštudoval právo na University of Cambridge a Florida State University. Pôsobí ako imigračný advokát v advokátskej kancelárii Varga's Immigration Attorneys PLLC, ktorá má pobočky v Miami, San Franciscu a Naples. Je tiež dekanom Právnickej fakulty na San Francisco International University, College of Law. Matúš Varga.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Ako vnímajú Američania imigračnú politiku Donalda Trumpa?

Musím povedať, že americká spoločnosť je od novembra minulého roka veľmi polarizovaná. Južanské štáty, ako napríklad Georgia alebo časti Floridy, podporujú snahu Trumpovej vlády deportovať čo najviac cudzincov. V týchto štátoch polícia prebrala úlohy imigračného úradu a spolupracuje s ním pri vyhľadávaní nelegálnych občanov. To spôsobuje, že nelegálni migranti sa boja kontaktovať políciu, ak sú obeťou trestného činu, nakoľko majú strach, že ich lokálna polícia zadrží a odovzdá imigračnému úradu. Na druhej strane tu máme štáty ako New York a Kalifornia, ktoré pomáhajú svojim, aj nelegálnym rezidentom, aby sa vyhli deportácii. Sú to tzv. Sanctuary Cities, kde polícia aj po skončení výkonu trestu neodovzdá nelegálneho imigranta imigračnému úradu. To sa snaží Trump zvrátiť tým, že im škrtá peniaze z federálneho rozpočtu.


Dekrét prezidenta pozastavuje na 120 dní program USA pre prijímanie utečencov. Čo to v praxi znamená? USA predsa majú svoje medzinárodné záväzky v oblasti ochrany ľudských práv. Ak osoba žiadajúca o azyl prekročí hranice, USA ju musia prijať.

Imigračné právo v USA rozoznáva dva typy utečencov. Ide o takzvaných asylees, ktorí o azyl požiadajú v USA, a to buď na území USA, aj keď prišli nelegálne, alebo na ameri

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.