emmanuel macronReuters
StoryEditor

Macron zverejnil veľký investičný plán za 30 miliárd eur, chce stavať jadrové reaktory

12.10.2021, 12:59
Autor:
ČTKČTK
Prezident Francúzskej republiky Emmanuel Macron predstavil investičný plán. Francúzsko by sa malo vďaka nemu udržať v pozícii lídrov jadrovej energetiky. Prvenstvo mu má zabezpečiť aj zelený vodík.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes zverejnil svoj päťročný investičný plán v hodnote 30 miliárd eur. Zameriava sa na dekarbonizáciu priemyselných gigantov, na podporu startupov a na presun výroby niektorých výrobkov do Francúzska. Krajina sa podľa neho stane lídrom v oblastiach, ako je jadrová či obnoviteľná energia. Informovala o tom agentúra Reuters.

​Cieľom šéfa Elyzejského paláca je, aby Francúzsko malo do roku 2030 niekoľko nových a malých jadrových reaktorov. Krajina podľa neho musí investovať do jadra, aby zostala medzi poprednými hráčmi v odvetví nukleárnych technológií. Investovať je podľa prezidenta potrebné hlavne do malých modulárnych reaktorov a do správy jadrového odpadu.

"Musíme viesť súboj inovácií a industrializácie súčasne. Potrebujeme krajinu, ktorá produkuje viac," povedal dnes Macron skupine podnikateľov. Poukázal napríklad na nedostatok ochranných rúšok, keď vypukla pandémia covidu-19. Kríza podľa neho na jednej strane ukázala skutočnú zraniteľnosť všetkých, na strane druhej, ako zásadné sú inovácie a priemyselná výroba v blízkosti domova.

"Musíme znovu vytvoriť rámec pre výrobnú nezávislosť Francúzska a Európy," povedal. Prezident upozornil, že Francúzsko by sa do roku 2030 malo stať aj lídrom v zelenom vodíku a vyprodukovať dva milióny elektrických a hybridných áut.

Francúzsko už vlani schválilo investičný plán v hodnote 100 miliárd eur na obnovu ekonomiky zasiahnutej pandémiou. Takmer 40 miliárd eur získalo z fondu obnovy Európskej únie.

19. máj 2022 05:42