Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2021, 10:20

Denník sa ospravedlnil za článok o krádeži vzorca na Sputnik V. Moskva hovorí o dezinformáciách

Britský bulvárny denník Daily Express stiahol článok, ktorý tvrdí, že pri výrobe vakcíny Sputnik V Rusko použilo ukradnutú receptúru na vakcínu AstraZeneca.

Denník sa ospravedlnil za článok o krádeži vzorca na Sputnik V. Moskva hovorí o dezinformáciách
Zdroj: TASR

Britský bulvárny denník Daily Express sa ospravedlnil za zverejnenie prevzatého článku, v ktorom sa tvrdí, že Rusko ukradlo vzorec na vakcínu spoločnosti AstraZeneca a na jeho základe vytvorilo očkovaciu látku Sputnik V. Informoval o tom v stredu ruský spravodajský web Meduza.io.

Pôvodne sa tieto tvrdenia objavili v inom britskom bulvárnom denníku The Sun, ktorý bez uvedenia zdrojov napísal, že britské "tajné služby majú dôkazy, že údaje ukradol jeden z Putinových špiónov". Tento článok neskôr prevzalo niekoľko ďalších bulvárnych periodík vrátane denníka Daily Express.

Hovoria o šírení falošných správ

Ruský fond priamych investícií, ktorý zodpovedá za marketing a predaj vakcíny Sputnik V v zahraničí, vo svojom vyhlásení z 11. októbra označil tvrdenia The Sun za "ďalší príklad falošných správ" a vysvetlil rozdiel medzi štruktúrou Sputniku V a vakcíny Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca.

Fond konštatoval, že "namiesto šírenia falošných správ by britské médiá a vládne úrady mali lepšie chrániť povesť spoločnosti AstraZeneca a jej bezpečnej a účinnej vakcíny, na ktorú v médiách neustále útočia konkurenti tvrdeniami vytrhnutými z kontextu".

Daily Express potom článok prevzatý z The Sun stiahol a zverejnil ospravedlnenie spolu s komentárom fondu. Samotný The Sun sa za svoj článok neospravedlnil, len na konci jeho upravenej verzie na webe doplnil vysvetlenie, že Ruský fond priamych investícií  považuje zverejnené informácie za nepravdivé.

Na oficiálnom webe vakcíny Sputnik V sa v pondelok večer objavilo vyhlásenie, že "niekoľko britských bulvárnych novín bolo nútených ospravedlniť sa" za lživé informácie o vakcíne ruskej výroby.

"Ide o ďalšie víťazstvo v boji proti negatívnej kampani západných médií proti ruskej vakcíne Sputnik V," píše sa vo vyhlásení. Táto kampaň sa podľa vyhlásenia začala na podnet nadnárodných spoločností v rámci "ich honby za ziskom a podielom na trhu na úkor zdravia bežných ľudí".

Moskva sa ohradila

Spravodajský web Meduza.io súčasne podotkol, že na stránke Sputnika V nie sú aktuálne informácie o ospravedlneniach iných denníkov - okrem novín Daily Express.

Tvrdenia o krádeži vzorca vakcíny vyvolali v Moskve ostré kritické reakcie. Gennadij Oniščenko, poslanec vládnucej strany Jednotné Rusko, ktorý predtým pôsobil ako šéf ruského úradu verejného zdravia a prezidentský poradca, uviedol, že ľudia zapletení do tejto mediálnej kauzy by mali byť prepustení a vyhľadať psychiatrickú pomoc.

"Navrhujem, aby poslali novinárov The Sun na psychiatrické vyšetrenie," povedal Oniščenko agentúre RIA Novosti. "A zamestnanci (britskej tajnej služby) MI6 by mali byť prepustení, pretože prišli o schopnosť vykonávať svoju prácu," deklaroval poslanec.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.