Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2021, 11:45

Nord Stream 2 už viac pripravený nemôže byť. Stále nepadol súhlas so spustením z nemeckej strany

  • Plynovod Nord Stream 2 vedený po dne Baltského mora spájajúci Nemecko a Rusko sa stále nedočkal zelenej.
  • Prvé rameno plynovodu je pripravené, čaká sa na schválenie nemeckých úradov.
Nord Stream 2 už viac pripravený nemôže byť. Stále nepadol súhlas so spustením z nemeckej strany
Zdroj: Reuters

Prvé rameno rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2 je naplnené technickým plynom a môže spustiť prevádzku. Uviedol to dnes prevádzkovateľ plynovodu, spoločnosť Nord Stream 2 AG.

​Stavba ale stále čaká na schválenie nemeckých úradov a dátum spustenia transportu plynu z Ruska do Nemecka touto cestou firma dnes neoznámila.

Prvé rameno je naplnené zhruba 177 miliónmi metrov kubických technického plynu. Ten je potrebný k udržaniu tlaku v potrubí pre budúcu prepravu plynu. Naplnenie druhého ramena je v stave prípravy, podrobnosti budú podľa agentúry DPA oznámené neskôr.

Rusko nalieha, aby sa Nord Stream 2 rýchlo uviedol do prevádzky, poukazuje pritom na vysoké ceny zemného plynu v Európe. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň v Moskve povedal, že dodávky touto cestou by situáciu na trhu uľahčili.

Kritici sa obávajú, že by Rusko mohlo zneužiť plynovod pre geopolitické účely. Stalo by sa totiž nezávislejšie na Ukrajine ako na dôležitej tranzitnej krajine. Nord Stream 2 prechádza po dne Baltského mora z Ruska rovno do Nemecka.

Nord Stream 2 má ročnú kapacitu 55 miliárd metrov kubických plynu. To by stačilo na pokrytie spotreby asi 26 miliónov nemeckých domácností. Plyn z projektu Nord Stream 2 bude využívať aj Česká republika, ktorá má k nemu napojenie prostredníctvom nového plynovodu Eugal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.