Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2021, 07:22

V Kolumbii chytili najhľadanejšieho drogového bosa. Prezident to prirovnal k zabitu Pabla Escobara

  • USA vypísali za dolapenie Daira Antonia Úsugu odmenu päť miliónov dolárov.
  • Okrem obchodovania s drogami je obvinený aj z vraždy, vydierania a únosu.
V Kolumbii chytili najhľadanejšieho drogového bosa. Prezident to prirovnal k zabitu Pabla Escobara
Zdroj: Reuters

Najhľadanejšieho drogového bosa v Kolumbii zatkli v rámci rozsiahlej spoločnej akcie polície, letectva a armády.

Päťdesiatročný Dairo Antonio Úsuga, prezývaný Otoniel, šéf drogového kartelu Clan del Golfo, bol zatknutý v regióne Urabá ležiacom na severozápade krajiny neďaleko hraníc s Panamou, uviedol v sobotu večer podľa agentúr DPA a AFP kolumbijský prezident Iván Duque.

​Dopadnutie 50-ročného Úsugu označil na tlačovej konferencii v Bogote za "najťažšiu ranu obchodníkom s drogami v našej krajine v tomto storočí" a prirovnal ju k akcii, ktorá viedla v roku 1993 k zabitiu drogového bosa Pabla Escobara.
"Otoniel bol najobávanejší drogový bos na svete, vrah policajtov, vojakov a miestnych aktivistov," povedal Duque.

Jeho zatknutie znamená "koniec Clan del Golfo". Duque zároveň vyzval zvyšných členov klanu, aby sa vzdali, inak "pocítia celú váhu zákona".

USA vypísali za dolapenie Úsugu odmenu päť miliónov dolárov. Okrem obchodovania s drogami je obvinený aj z vraždy, vydierania a únosu. Predpokladá sa, že kartel Clan del Golfo je zodpovedný za pašovanie drog, najmä kokaínu, do Strednej a Severnej Ameriky.

Úsuga prevzal vedenie klanu po svojom bratovi Juanovi de Diosovi, ktorého zabila polícia v roku 2012. Narodil sa v chudobnej rodine a bojoval v radoch Ľudovej oslobodzovacej armády, marxistickej partizánskej skupiny, ktorá sa demobilizovala v roku 1991.

Neskôr sa však vrátil k ozbrojenému boju a pridal sa ku krajne pravicovým polovojenským skupinám. Mnohé z nich boli demobilizované v roku 2006 na podnet bývalého pravicového prezidenta Álvara Uribeho.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.