Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2021, 09:29 Aktualizované dňa 28.10.2021 o 12:08

Na Taiwane sú vojaci USA, potvrdila prezidentka ostrova. V čase najväčšieho napätia medzi Pekingom a Taipeiom

Čína zvyšuje vojenský aj politický tlak na Taiwan a nevylučuje, že by sa ho mohla zmocniť silou.

Na Taiwane sú vojaci USA, potvrdila prezidentka ostrova. V čase najväčšieho napätia medzi Pekingom a Taipeiom
Zdroj: Reuters

Na Taiwane pôsobí neveľký počet amerických vojakov, ktorí cvičia spoločne so svojimi taiwanskými kolegami. V americkej televízii CNN túto informáciu potvrdila prezidentka Cchaj Jing-wen. Vojaci USA majú posilniť obranyschopnosť ostrova, ktorý za súčasť svojho územia považuje Čína.

Minister obrany potom novinárom povedal, že ostrov musí byť pripravený sa brániť a nemôže sa spoliehať na pomoc spojencov.

Čína vzápätí na správu o prítomnosti amerických vojakov na Taiwane reagovala popudene. "Jednoznačne odmietame akýkoľvek spôsob oficiálnej výmeny a vojenských kontaktov medzi Spojenými štátmi a Taiwanom," uviedol podľa agentúry AFP hovorca čínskeho ministerstva zahraničia.

​Agentúra Reuters pripomína, že napätie medzi Tchaj-pejom a Pekingom v poslednej dobe eskalovalo, Čína zvyšuje vojenský aj politický tlak na Taiwan a nevylučuje, že by sa ho mohla zmocniť silou.

„Máme mnoho foriem spolupráce so Spojenými štátmi, ktorej cieľom je posilniť naše schopnosti brániť sa,“ povedala prezidentka Cchaj Jing-wen.

Čínska armáda v posledných týždňoch podniká v blízkosti Taiwanu manévre, začiatkom mesiaca vyslala do blízkosti ostrova cez 150 vojenských lietadiel.

O tom, že na Taiwane pôsobia americkí vojaci, už skôr informovali rôzne svetové médiá, avšak oficiálne potvrdenie tejto informácie môže ďalej zhoršiť vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom, uvádza Reuters.

V reakcii na vyjadrenie prezidentky taiwanský minister obrany Čch'u Kchuo-čcheng bez ďalších podrobností uviedol, že vojenských kontaktov medzi USA a Taiwanom "je pomerne veľa a sú celkom pravidelné".

"Krajina sa musí spoliehať sama na seba a ak nám naši priatelia alebo ďalšie skupiny budú môcť pomôcť, potom budeme samozrejme radi, ale nemôžeme na tom byť závislí," povedal minister obrany.

Spojené štáty podobne ako väčšina krajín nemajú s Taiwanom formálne diplomatické vzťahy, ale sú jeho najdôležitejším medzinárodným spojencom a hlavným dodávateľom zbraní.

Americký prezident Joe Biden nedávno vyhlásil, že ak by Čína ostrov napadla, môže Taiwan počítať s pomocou USA. Svojim jednoznačným vyjadrením sa tak odchýlil od dlhoročnej politiky, keď americká administratíva na túto tému vydávala iba vágne vyhlásenia.

Taiwan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastnú vládu, parlament a demokratické zriadenie odlišné od vlády jednej strany v pevninskej Číne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.