Tesne pred prezidentskými voľbami v USA v minulom roku vyhlásil prezident Svetovej banky Robert Zoellick, že Donald Trump prehráva novú studenú vojnu s Čínou. Môžeme skutočne pnutie medzi Spojenými štátmi a Čínou nazvať novou studenou vojnou?
Tomuto porovnaniu by som sa trochu bránil, pretože studená vojna bol špecifický fenomén a môžeme sa baviť aj o tom, ako veľmi bola studená vojna naozaj motivovaná ideologicky a ako veľmi bola ideológia len zásterkou pre klasické geopolitické súperenie. Na to sú medzi odborníkmi rôzne názory, ale ideológia v onom konflikte jednoznačne prítomná bola, aj keby len ako zásterka, ale skôr to bol reálne funkčný faktor. Zatiaľ čo v súčasnom súperení USA, Ruska a Číny ako superveľmocí ideológia v podstate vôbec nie je. Čína s propagáciou komunizmu mimo svojich hraníc vôbec neoperuje, Rusko sem tam niečo hodnotové naznačí, ale úplne minimálne. Skôr než studenej vojne by som povedal, že sa súčasná situácia podobá veľmocenskému súpereniu prelomu 19. a 20. storočia.
Hovoríte, že ideológia v sporoch USA a Číny nie je takmer vôbec prítomná, pritom mnoho komentátorov práve s ideológiou veľa operuje - Amerika ako krajina slobody a Čína ako neslobodná totalita, kde sa porušujú ľudské práva. Je to teda len rétorika mediálna, ale s jadrom vlastného sporu ide o podružnosť?
Presne tak. Keď sa ešte vrátime k tej studenej vojne, tak vtedy Západ naozaj prejavoval nejakú starosť o stav ľudských práv vo východnom bloku, teraz by som skoro povedal, že to je Západu v podstate reálne ukradnuté. Využíva sa to ako páka proti Číne aj Rusku, ale v skutočnosti o to nikomu príliš nejde. Je to klasický geopolitický veľmocenský spor o zdroje, suroviny a trhy, ideológia by tu už dosť možno neobstála ani ako tá zásterka. Komentátori to používajú radi, pretože to budí emócie, sem tam aj nejaký politik. Oproti tomu taký Donald Trump ani nepredstieral, že by ho to zaujímalo.
Keď sa vrátime k Trumpovi a k tomu, čo hovoril šéf Svetovej banky Zoellick, že v konflikte s Čínou, nech už ho nazveme akokoľvek, prehráva, je to skutočne tak, že počas jeho vlády sa pozícia USA zhoršila? Zmenilo a zmení sa niečo teraz po nástupe Joea Bidena?
Zhoršili sa vzťahy USA a Číny celkovo, ale nie v zmysle toho, že by Amerika prehrávala. Konflikt sa za Trumpa prehĺbil, ale za Bidena sa nič nezmenilo. Ak existuje nejaké minimum tém, na ktorých sa Trumpovi najväčší kritici a najväčší fanúšikovia zhodli, tak vzťah USA k Číne medzi ne patrí. Podobné nálady, ktoré panujú v Spojených štátoch voči Číne, tu neboli od druhej svetovej vojny, keď podobné nálady mala tamojšia spoločnosť voči Japoncom. Ani za tej studenej vojny tu taká nenávisť voči Sovietskemu zväzu nebola. Keď to poviem trochu zjednodušene, tak Sovieti síce ohrozovali Ameriku nukleárnym holokaustom, ale do normálneho života normálneho Američ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.