Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2021, 13:59

Rusko odmieta správy o invázii na Ukrajinu. Ide o neopodstatnené zvyšovanie napätia, tvrdí Kremeľ

Podľa Kremľa sú presuny vojakov na ruskom území vnútornou záležitosťou krajiny a nikoho by nemali znepokojovať.

Rusko odmieta správy o invázii na Ukrajinu. Ide o neopodstatnené zvyšovanie napätia, tvrdí Kremeľ
Zdroj: Reuters

Ako "prázdne a neodôvodnené zvyšovanie napätia" odmietol dnes hovorca Kremľa správy západných médií, že Spojené štáty varovali svojich európskych spojencov pred plánmi Ruska na vpád na Ukrajinu. "Rusko nikoho neohrozuje," vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa tlačových agentúr.

Americké úrady podľa agentúry Bloomberg varovali Európsku úniu pred Ruskom, ktoré podľa nich zvažuje možnú inváziu na Ukrajinu.

O obavách kvôli "nezvyklej vojenskej aktivite Ruska" v stredu podľa stanice CNN hovoril aj americký minister zahraničia Antony Blinken. Varovanie Washingtonu je založené na informáciách, ktoré Spojené štáty zatiaľ s európskymi vládami nezdieľali, napísal Bloomberg.

"Obávame sa, že Rusko môže urobiť závažnú chybu a pokúsiť sa zopakovať rok 2014, keď zhromaždilo sily na hraniciach, vstúpilo na zvrchované ukrajinské územie a nepravdivo tvrdilo, že tomu predchádzali provokácie," uviedol podľa Bloombergu Blinken s odkazom na ruskú inváziu na ukrajinský .

Moskva chce vytvárať problémy

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba dnes pred novinármi podľa agentúry Reuters ocenil vystupňovanie diplomatického úsilia západných krajín, ktoré sa snažia dať Rusku najavo, aké dôsledky by mala ďalšia ruská agresia proti Ukrajine. Minister poznamenal, že Moskva túži vytvárať problémy a nútiť zvyšok sveta, aby ich riešil.

Hovorca Kremľa dnes zopakoval, že presuny vojakov po ruskom území sú vnútornou záležitosťou Ruska a nemali by nikoho znepokojovať.

Súčasne varoval, že Moskva je v nevyhnutnom prípade pripravená na protiopatrenia posilňujúce bezpečnosť Ruska v prípade útočného počínania Severoatlantickej aliancie v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc.

Ruské ministerstvo obrany dnes uviedlo, že americké vojenské aktivity v Čiernom mori ohrozujú regionálnu a strategickú stabilitu.

Nato posilňuje vzdušný priestor 

NATO podľa neho zosilnilo vzdušný prieskum pri hraniciach Ruska, ako svedčia lety šiestich výzvedných lietadiel členských štátov aliancie nad Čiernym morom; amerických lietadiel P-8A Poseidon, RC-135 a U2S, ako francúzskeho C-160G Gabriel.

Tieto lietadlá zachytili rádiolokátory ruských jednotiek vyzbrojených protilietadlovými raketami. V Čiernom mori sa teraz plavia tri lode amerického vojenského námorníctva, ktoré sledujú ruské vojenské lode: raketový krížnik Moskva, fregata Admiral Essen a hliadková loď Pavel Děržavin.

Americké plavidlá vplávali do Čierneho mora na konci októbra, aby sa zúčastnili cvičenia krajín NATO a ich spojencov.

Medzi Moskvou a štátmi dvadsaťsedmičky v poslednej dobe narastá napätie okolo migračnej krízy na hraniciach Bieloruska a EÚ a dodávke energií.

Dvakrát za posledné dva dni spolu kvôli kríze na hraniciach hovorili ruský prezident Vladimír Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová, prebrali aj situáciu na východe Ukrajiny.

Putin sa podľa agentúry Reuters Merkelovej sťažoval na "provokatívne" akcie Spojených štátov a NATO v oblasti Čierneho mora. Obvinil ďalej Kyjev zo stále dôraznejšieho správania, vrátane používania bezpilotných lietadiel na východe krajiny, kde cez prímerie pokračujú strety ukrajinských vládnych jednotiek s proruskými separatistami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.