Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2021, 08:11

Bývalú barmskú líderku a nositeľku Nobelovej ceny odsúdili. Su Ťij dostala viacročný trest

Štvorročný trest dostal aj zosadený prezident krajiny Win Myin.

Bývalú barmskú líderku a nositeľku Nobelovej ceny odsúdili. Su Ťij dostala viacročný trest
Zdroj: Reuters

Barmský súd dnes uložil zvrhnutej vodkyni Do Aun Schan Su Ťij štvorročný trest väzenia za podnecovanie k násiliu a porušenie protikoronavírových opatrení.

Agentúre AFP to oznámil hovorca barmskej vojenskej junty. Štyri roky väzenia dostal aj zosadený prezident Win Myin, informovala agentúra Reuters.

Padli tak prvé verdikty v procese s najvyššími predstaviteľmi barmskej vlády, ktorú tento rok vo februári februára zvrhla armáda.

Prevrat v Barme

Národná liga pre demokraciu nositeľky Nobelovej ceny za mier, 76-ročnej Su Ťij, vyhrala s prevahou voľby v novembri minulého roka.

Vojenský prevrat prišiel tesne predtým, než mohla jej vláda začať druhý päťročný mandát. Vedenie armády odôvodnilo prevrat tým, že voľby boli zmanipulované; to ale nezávislí volební pozorovatelia nepotvrdili.

O prvých rozsudkoch informovali činitelia súdu, ktorí si nepriali byť menovaní z obavy, že ich vojenské úrady potrestajú. Procesy so Su Ťij a ďalšími predstaviteľmi zvrhnutej vlády sú neprístupné pre médiá a verejnosť.

Obhajcovia, ktorí boli predtým jediným zdrojom informácií o priebehu súdnych pojednávaní, dostali v októbri od vojenských úradov zákaz podávať akékoľvek správy.

Pokus o diskreditáciu

Su Ťij čelí ešte niekoľkým ďalším obvineniam; všetky sú všeobecne pokladané za snahu zdiskreditovať ju a zabrániť jej v ďalšej účasti vo voľbách, napísala agentúra AP. Ústava zakazuje komukoľvek, kto bol poslaný do väzenia, zastávať vysoký štátny úrad alebo sa stať poslancom.

Aj desať mesiacov po prevrate pokračujú v Barme protesty obyvateľov. Pri nedeľnom protestnom pochode proti vojenskej vláde a za prepustenia Su Ťij zomrelo päť ľudí po tom, čo do davu nabehlo auto bezpečnostných zložiek.

Od prvého februára, keď junta zvrhla demokraticky zvolenú vládu a ujala sa moci, zahynulo v Barme viac ako 1 300 ľudí.

Asociácia na pomoc politickým väzňom, ktorá zaznamenáva obete zásahov barmských bezpečnostných síl, uvádza, že ďalších 7 750 ľudí čelilo zatknutiu, odsúdeniu alebo trestnému stíhaniu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.