Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2021, 09:23

Juhoafrická republika pripravuje nemocnice na štvrtú vlnu. Počet prípadov v krajine prudko stúpa

Omikron už prevažuje vo väčšine provincií Juhoafrickej republiky.

Testovanie pacientov na koronavírus na Kramároch
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Juhoafrická republika chystá nemocnice na štvrtú vlnu choroby Covid-19. Variant koronavírusu omikron už prevažuje vo väčšine provincií, upozornil dnes juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa, ktorého citovala agentúra Reuters.

Minulý týždeň stúpol v JAR počet novo zaznamenaných prípadov z 2 300 v pondelok na viac ako 16-tisíc v piatok. Podľa prezidenta je nárast počtu nakazených koronavírusom veľmi znepokojujúci a obyvateľov preto vyzval, aby sa nechali očkovať.

JAR má podľa jeho slov dostatočné množstvo dávok vakcíny a očkovanie je zásadné pre ekonomickú obnovu krajiny. V týždennej správe tiež oznámil, že vláda čoskoro zvolá stretnutie národnej rady pre boj s koronavírusom, ktorá vyhodnotí stav pandémie.

"To nám umožní prijať akékoľvek ďalšie opatrenia, ktoré sú potrebné, aby ľudia zostali zdraví a v bezpečí," dodal. Ako prvý variant omikron zistili v novembri Juhoafrická republika a Botswana.

Odkiaľ presne sa ale omikron rozšíril, nie je stále jasné. Na svojom území už tento variant potvrdilo viac ako 20 krajín, zatiaľ sa ale u pacientov, ktorí ochoreli na covid-19, väčšinou neobjavili vážne symptómy.

V JAR, ktorá má asi 60 miliónov obyvateľov, sa od začiatku pandémie nakazili viac ako tri milióny ľudí a takmer 90-tisíc zomrelo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.