Facebook/Zuzana Čaputová
StoryEditor

Čaputová na Bidenovom online summite hovorila o demokracii aj hoaxoch

10.12.2021, 07:47
Autor:
TASRTASR
Najvyššia predstaviteľka Slovenska sa v rámci podujatia zúčastnila na dvoch paneloch.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 9. decembra zúčastnila na online summite o demokracii organizovanom americkým prezidentom Joeom Bidenom. Hovorila okrem iného o demokracii aj hoaxoch. Informoval o tom Lukáš Laczko z Kancelárie prezidenta.

Najvyššia predstaviteľka Slovenska sa v rámci podujatia zúčastnila na dvoch paneloch, na ktorých spolu s ďalšími lídrami prezentovala svoje vízie a záväzky, ako stabilizovať a zlepšiť kvalitu demokracie a demokratických inštitúcií.

​Často sa objavujúcou témou vo vystúpeniach v súvislosti s oslabovaním demokratických režimov bolo podľa prezidentskej kancelárie šírenie hoaxov a dezinformácií na sociálnych sieťach. "Medzinárodná komunita sa musí začať intenzívne venovať boju proti hybridným hrozbám a úlohe sociálnych médií pri šírení lží a dezinformácií," uviedla Čaputová.

Priority Slovenska, na ktoré prezidentka kládla dôraz, zahŕňajú hlavne reformu justície, boj proti korupcii, transparentnosť obchodných procesov či slobodu médií.

Prezidentka sa zúčastnila aj na diskusii o prevencii a boji proti korupcii, ktorú uvádzala ministerka financií USA Janet Yellenová. V rámci nej Čaputová predstavila konkrétne opatrenia, ktoré Slovensko zaviedlo v boji proti korupcii.

V tejto súvislosti prezidentka predstavila aj slovenský register koncových užívateľov výhod. Vo svojom vystúpení spomínala aj tému špeciálnych inštitúcií venujúcich sa zložitým a závažným prípadom korupcie, ako aj tému dôležitosti transparentných výberových konaní na kľúčové posty v oblasti justície.

Na summite, ktorý je osobnou iniciatívou prezidenta USA Joea Bidena, sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

18. máj 2022 04:39