Reuters
StoryEditor

Rusko žiada NATO, aby oficiálne zrušilo rokovania o vstupe s Ukrajinou a Gruzínskom

10.12.2021, 18:22
Autor:
TASRTASR
Aliancia by mala podľa Moskvy tiež zaručiť, že zbrane "ohrozujúce bezpečnosť" nebudú rozmiestnené blízko pri hraniciach Ruskej federácie.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že Severoatlantická aliancia (NATO) by mala oficiálne zrušiť rozhodnutie z roku 2008 o otvorení "svojich dverí" pre Gruzínsko a Ukrajinu. Moskva naďalej trvá na tom, že v "základnom záujme" Západu je, aby Rusko dostalo záruky, že NATO sa nebude rozširovať smerom na východ.

"V záujme európskej bezpečnosti je potrebné sa oficiálne dištancovať od rozhodnutia summitu NATO v Bukurešti z roku 2008, že Ukrajina a Gruzínsko sa stanú členmi NATO," napísal ruský rezort diplomacie vo vyhlásení.

Moskva ďalej uviedla, že podporou prístupových snáh Ukrajiny a Gruzínska NATO porušuje základnú zásadu všetkých účastníckych štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorou je "neposilňovať svoju bezpečnosť na úkor bezpečnosti iných štátov".

Aliancia by mala podľa Moskvy tiež zaručiť, že zbrane "ohrozujúce bezpečnosť" nebudú rozmiestnené blízko pri hraniciach Ruskej federácie. Moskva súčasne žiada, aby NATO prestalo vykonávať vojenské cvičenia v blízkosti ruských hraníc.

AFP pripomína, že ruský prezident Vladimir Putin počas utorkového virtuálneho summitu s americkým prezidentom Joeom Bidenom žiadal od Západu písomné záruky, že Ukrajina sa nestane členským štátom NATO.

Šéf Bieleho domu varoval Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu. Biden deklaroval podporu ukrajinskej suverenite a teritoriálnej integrite, pričom vyzval na "deeskaláciu napätia" a návrat k diplomacii.

17. máj 2022 13:43