AP/Andrew Harnik
StoryEditor

Biden navštívil miesta zasiahnuté tornádami. Vzchopíte sa a nanovo vybudujete, odkázal im

16.12.2021, 06:18
Autor:
TASRTASR
Americký prezident povedal, že všetko, čo je v jeho silách a tak dlho, ako bude treba, aby mestám a obetiam tornád pomohol.

Prezident USA Joe Biden v stredu prisľúbil, že bude robiť "všetko, čo treba, a tak dlho, ako treba", aby po sérii smrtiacich tornád pomohol Kentucky a ďalším americkým štátom. Živly podľa Bidena zanechali stopu nepredstaviteľnej skazy. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Vzchopíte sa a nanovo vybudujete

"Vzchopíte sa a nanovo vybudujete," povedal prezident v meste Dawson Springs, jednom z dvoch v štáte Kentucky, ktoré navštívil.

"Rozsah tejto skazy je takmer na neuverenie," dodal, keď stál pred domom, z ktorého zostalo len niekoľko stien a hŕba trosiek.

Biden rozprával o strese, ktoré cítia obete prírodných katastrof, akými boli aj víkendové tornáda, ktoré postihli osem amerických štátov. Prezident tiež povedal, že naliehavou úlohou je, aby sa ľudia presťahovali z núdzových útočísk, lebo tak sa zabráni šíreniu nákazy koronavírusom.

Biden zároveň vysoko ocenil veľkú vzájomnú podporu a solidaritu otrasených miestnych komunít a zdôraznil, že pomoc federálnych úradov, ktorú sľúbil, neprestane prúdiť.

"Z toho musí vzísť niečo dobré. Táto skaza sa na mnohých miestach stretla so súcitom," vyhlásil.
Cez Kentucky a sedem ďalších štátov sa počas víkendu prehnalo vyše 30 tornád a zahynulo pri nich najmenej 88 ľudí. Tisíce obyvateľov prišli o svoje domy alebo sú bez elektriny.

Pomôže, ako bude vedieť

"Mienim robiť všetko, čo treba, a tak dlho, ako treba, aby som pomohol vášmu štátu, vašim miestnym lídrom, keď sa budete snažiť vzchopiť a nanovo vybudovať. A vy sa vzchopíte a nanovo vybudujete," povedal Biden v Dawson Springs.

​V tomto meste sa prechádzal pomedzi kopy trosiek. Poškodené vianočné ozdoby sa na zemi miešali s kusmi polámaného nábytku a roztrúseným oblečením. Stromy boli vyvrátené z koreňov a ležali medzi domami premenenými na sutiny.

Rozsah spustošenia je zdrvujúci

Biden sa zastavil pri rodine sediacej pred domom bez strechy či okien a pri skupine policajtov, potom objal starší manželský pár.

Šéf Bieleho domu predtým navštívil mesto Mayfield v štáte Kentucky, ktoré cez víkend tiež vážne poškodilo ničivé tornádo. Postihnutú oblasť si pozrel z vrtuľníka.

Biden do zasiahnutej oblasti pricestoval preto, aby sa ubezpečil, že miestne úrady dostanú od federálnej vlády všetku dostupnú podporu.

"Rozsah spustošenia je zdrvujúci," uviedol v Mayfielde Biden s tým, že obytné domy či obchody jednoducho zmizli z povrchu zeme.

"Takéto škody po tornáde som ešte nevidel," dodal. Len v štáte Kentucky si vyčíňanie tornád vyžiadalo najmenej 74 obetí a ďalších 14 ľudí zahynulo v iných štátoch. Najmenej 100 ľudí je stále nezvestných.

17. máj 2022 12:28