Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2017, 19:00

Polícia v Istanbule zatkla 20 ľudí, ktorí plánovali na Silvestra teroristický útok

Väčšina zo zadržaných boli cudzinci.

Polícia v Istanbule zatkla 20 ľudí, ktorí plánovali na Silvestra teroristický útok
Zdroj: Reuters

Turecká polícia dnes zatkla v Istanbule dve desiatky ľudí, väčšinou cudzincov, ktorých podozrieva z napojenia na teroristickú organizáciu Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra Anadolu s tým, že podľa polície zadržaní plánovali teroristický útok v Istanbule okolo dnešnej polnoci. V Istanbule je dnes viac policajtov ako vlani na Silvestra, kedy pri útoku na diskotéku terorista zabil 39 ľudí.

Z dvadsiatich zatknutých v Istanbule bolo 15 cudzincov, ich národnosť agentúra Anadolu neuviedla. Ďalších päť ľudí bolo kvôli podozreniu z plánovania útoku a napojenia na IS zadržaných v Ankare, kde išlo o troch Sýrčanov, Iračana a Čečencov. V poslednom týždni pozatýkala polícia v Istanbule a Ankare do 200 ľudí podozrivých z plánovania útoku v týchto dňoch.

V uliciach Istanbulu je dnes nasadených do 40-tisíc členov bezpečnostných zložiek, čo je viac ako dvojnásobný počet oproti minulému Silvestru. Niektorí z policajtov sú v civile a sú maskovaní napríklad ako predavači pečených gaštanov či lotériových žrebov. Do pondelňajšieho dopoludnia nesmú do centra nákladné autá.

Niekoľko desiatok ľudí sa dnes zišlo v centre Istanbulu, aby si pripomenulo obete teroristického útoku z minulého Silvestra. Vtedy asi hodinu po polnoci vnikol útočník do luxusného klubu Reina v európskej časti Istanbulu, kde ľudia oslavovali príchod nového roka.

Počas asi siedmich minút vystrieľal asi šesť zásobníkov a vypálil do 180 striel. Masaker neprežilo 39 ľudí, väčšina z nich boli turisti z blízkovýchodných krajín. Do 70 ľudí utrpelo zranenia.

Teroristovi, ktorým bol tridsaťštyriročný Uzbek Abdulgadir Mašaripov, sa v zmätku, ktorý nastal podarilo uniknúť. Zadržaný bol v Istanbule v polovici januára. Súd s ním začal 11. decembra, obžalovaných bolo s ním 57 osôb. Proces kvôli útoku, ku ktorému sa prihlásil IS, má pokračovať 26. marca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.