Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2018, 15:21

Diskusia o kvótach zaberá podľa Kurza príliš veľa priestoru. Merkelová hovorí o solidarite

Európska únia by sa podľa neho mala skôr sústrediť na ochranu vonkajších hraníc.

Diskusia o kvótach zaberá podľa Kurza príliš veľa priestoru. Merkelová hovorí o solidarite
Zdroj: REUTERS/Fabrizio Bensch

Nový rakúsky kancelár Sebastian Kurz (ÖVP) sa domnieva, že diskusia o kvótach na prerozdeľovanie utečencov zaberá príliš veľa priestoru. Európska únia by sa podľa neho mala skôr sústrediť na ochranu vonkajších hraníc a na pomoc krajinám pôvodu utečencov. Povedal to dnes v Berlíne po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou (CDU). Tá vyjadrila presvedčenie, že by európske krajiny v otázke migrácie mali byť solidárne.

"Som presvedčený, že riešenie migračnej otázky spočíva v riadnej ochrane hraníc a silnejšej pomoci v mieste (pôvodu migrantov)," povedal dnes rakúsky kancelár. "Myslím, že diskusia o kvótach zaberá príliš veľa miesta, ak chceme migračnú otázku vyriešiť," uviedol takisto Kurz, ktorý sa už skôr vymedzoval voči utečeneckej politike nemeckej vlády a jej šéfky Merkelovej. Rozdiely v pohľade na túto otázku dnes obaja na spoločnej tlačovej konferencii pripustili.

Ako Kurz, tak Merkelová sa ale zhodujú v tom, že prvým krokom k riešeniu migrácie musí byť lepšia ochrana vonkajších hraníc Európskej únie. "Keď ale ochrana hraníc, ktorá je samozrejme na mori veľmi zložitá, nefunguje dostatočne, tak z môjho pohľadu nie je možné, aby niektoré krajiny hovorili, že sa na európskej solidarite nebudú podieľať," vyjadrila svoje presvedčenie šéfka nemeckej vlády. To, že niektoré štáty tvrdia, že s tým nechcú mať nič spoločné, považuje Merkelová za nesprávne.

Povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov odmietajú predovšetkým krajiny takzvanej višehradskej štvorky, čo je Česká republika, Slovensko, Poľsko a Maďarsko.

Práve na blízkosť Rakúska krajinám V4 v otázke migrácie sa dnes Kurza pýtali. Odpovedal, že niekedy má Viedeň rôzne názory s Nemeckom, inokedy sa štvoricou stredoeurópskych štátov. Jeho krajina by rada stavala medzi oboma stranami sporu mosty, poznamenal tiež rakúsky kancelár.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.