Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2018, 15:21

Diskusia o kvótach zaberá podľa Kurza príliš veľa priestoru. Merkelová hovorí o solidarite

Európska únia by sa podľa neho mala skôr sústrediť na ochranu vonkajších hraníc.

Diskusia o kvótach zaberá podľa Kurza príliš veľa priestoru. Merkelová hovorí o solidarite
Zdroj: REUTERS/Fabrizio Bensch

Nový rakúsky kancelár Sebastian Kurz (ÖVP) sa domnieva, že diskusia o kvótach na prerozdeľovanie utečencov zaberá príliš veľa priestoru. Európska únia by sa podľa neho mala skôr sústrediť na ochranu vonkajších hraníc a na pomoc krajinám pôvodu utečencov. Povedal to dnes v Berlíne po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou (CDU). Tá vyjadrila presvedčenie, že by európske krajiny v otázke migrácie mali byť solidárne.

"Som presvedčený, že riešenie migračnej otázky spočíva v riadnej ochrane hraníc a silnejšej pomoci v mieste (pôvodu migrantov)," povedal dnes rakúsky kancelár. "Myslím, že diskusia o kvótach zaberá príliš veľa miesta, ak chceme migračnú otázku vyriešiť," uviedol takisto Kurz, ktorý sa už skôr vymedzoval voči utečeneckej politike nemeckej vlády a jej šéfky Merkelovej. Rozdiely v pohľade na túto otázku dnes obaja na spoločnej tlačovej konferencii pripustili.

Ako Kurz, tak Merkelová sa ale zhodujú v tom, že prvým krokom k riešeniu migrácie musí byť lepšia ochrana vonkajších hraníc Európskej únie. "Keď ale ochrana hraníc, ktorá je samozrejme na mori veľmi zložitá, nefunguje dostatočne, tak z môjho pohľadu nie je možné, aby niektoré krajiny hovorili, že sa na európskej solidarite nebudú podieľať," vyjadrila svoje presvedčenie šéfka nemeckej vlády. To, že niektoré štáty tvrdia, že s tým nechcú mať nič spoločné, považuje Merkelová za nesprávne.

Povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov odmietajú predovšetkým krajiny takzvanej višehradskej štvorky, čo je Česká republika, Slovensko, Poľsko a Maďarsko.

Práve na blízkosť Rakúska krajinám V4 v otázke migrácie sa dnes Kurza pýtali. Odpovedal, že niekedy má Viedeň rôzne názory s Nemeckom, inokedy sa štvoricou stredoeurópskych štátov. Jeho krajina by rada stavala medzi oboma stranami sporu mosty, poznamenal tiež rakúsky kancelár.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.