REUTERS/Fabrizio Bensch
StoryEditor

Diskusia o kvótach zaberá podľa Kurza príliš veľa priestoru. Merkelová hovorí o solidarite

17.01.2018, 14:21
Autor:
ČTKČTK
Európska únia by sa podľa neho mala skôr sústrediť na ochranu vonkajších hraníc.

Nový rakúsky kancelár Sebastian Kurz (ÖVP) sa domnieva, že diskusia o kvótach na prerozdeľovanie utečencov zaberá príliš veľa priestoru. Európska únia by sa podľa neho mala skôr sústrediť na ochranu vonkajších hraníc a na pomoc krajinám pôvodu utečencov. Povedal to dnes v Berlíne po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou (CDU). Tá vyjadrila presvedčenie, že by európske krajiny v otázke migrácie mali byť solidárne.

"Som presvedčený, že riešenie migračnej otázky spočíva v riadnej ochrane hraníc a silnejšej pomoci v mieste (pôvodu migrantov)," povedal dnes rakúsky kancelár. "Myslím, že diskusia o kvótach zaberá príliš veľa miesta, ak chceme migračnú otázku vyriešiť," uviedol takisto Kurz, ktorý sa už skôr vymedzoval voči utečeneckej politike nemeckej vlády a jej šéfky Merkelovej. Rozdiely v pohľade na túto otázku dnes obaja na spoločnej tlačovej konferencii pripustili.

Ako Kurz, tak Merkelová sa ale zhodujú v tom, že prvým krokom k riešeniu migrácie musí byť lepšia ochrana vonkajších hraníc Európskej únie. "Keď ale ochrana hraníc, ktorá je samozrejme na mori veľmi zložitá, nefunguje dostatočne, tak z môjho pohľadu nie je možné, aby niektoré krajiny hovorili, že sa na európskej solidarite nebudú podieľať," vyjadrila svoje presvedčenie šéfka nemeckej vlády. To, že niektoré štáty tvrdia, že s tým nechcú mať nič spoločné, považuje Merkelová za nesprávne.

Povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov odmietajú predovšetkým krajiny takzvanej višehradskej štvorky, čo je Česká republika, Slovensko, Poľsko a Maďarsko.

Práve na blízkosť Rakúska krajinám V4 v otázke migrácie sa dnes Kurza pýtali. Odpovedal, že niekedy má Viedeň rôzne názory s Nemeckom, inokedy sa štvoricou stredoeurópskych štátov. Jeho krajina by rada stavala medzi oboma stranami sporu mosty, poznamenal tiež rakúsky kancelár.

01 - Modified: 2022-12-10 05:40:11 - Feat.: - Title: Putin: Z vyhlásení Merkelovej o Ukrajine som sklamaný. Od Nemecka som čakal úprimnosť 02 - Modified: 2022-12-07 15:55:47 - Feat.: - Title: Merkelová priznala chyby v politike voči Rusku: Na agresivitu Kremľa sme mali reagovať rýchlejšie 03 - Modified: 2022-12-02 19:46:18 - Feat.: - Title: Prezident Nigeru vyzval európske krajiny na zavedenie kvót pre afrických pracovníkov 04 - Modified: 2022-11-24 17:46:26 - Feat.: - Title: Merkelová chcela pred vojnou zorganizovať rozhovory s Putinom. Cítila však, že už naňho nemá vplyv 05 - Modified: 2022-10-13 16:17:20 - Feat.: - Title: Neľutujem našu niekdajšiu energetickú politiku, tvrdí Merkelová. Nemecko sa ňou stalo závislé od Ruska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. február 2023 12:25