Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2018, 16:14

V Britániii chýbajú tisíce zdravotných sestier. Môže za to brexit

Sestry z krajín Európskej únie sa Británii začali vyhýbať.

V Britániii chýbajú tisíce zdravotných sestier. Môže za to brexit
Zdroj: Reuters

Brexit zhoršuje zimnú krízu v britskom zdravotníctve, ktorej čelí premiérka Theresa Mayová. Z britského štátneho zdravotného systému NHS (National Health Service) totiž odišlo vlani viac zdravotných sestier pochádzajúcich z iných krajín Európskej únie, než prišlo, uviedli denník Guardian a stanica BBC. Vyplýva to z údajov poskytnutých informačným centrom NHS Digital, o ktorých už skôr informovala BBC.

Hrozí, že táto strata zamestnancov z krajín EÚ ešte viac zvýši tlak na preťažené nemocnice a miestne zdravotnícke zariadenia, kde je takmer jedna z desiatich zdravotných sestier občiankou inej európskej krajiny.

Veľký odchod po brexite

Štátny zdravotný systém v Anglicku opustí každý rok podľa oficiálnych údajov jedna z desiatich zdravotných sestier. To vyvoláva naliehavé obavy z nedostatku personálu v nemocniciach.

Z údajov zverejnených informačným centrom NHS Digital v stredu vyplýva, že zo štátneho zdravotného systému odišlo v rokoch 2016 a 2017 takmer 33 500 zdravotných sestier - to je o 3 000 viac, než ich prišlo, a tiež o 20 percent viac než počet sestier, ktoré odišli v rokoch 2012 a 2013.

Nedostatok sa prejavil

Znepokojujúce údaje sa objavili uprostred prebiehajúcej zimnej krízy, ktorú zhoršuje zvyšujúci sa dopyt, ako aj nedostatok personálu a nemocničných lôžok.

Údaje ukazujú, že v posledných troch rokoch odišlo z NHS v Anglicku viac zdravotných sestier, než prišlo - a tento schodok bol najväčší vlani. V každom z posledných troch rokov tvoril počet odchádzajúcich sestier desať percent z celkového počtu.

Zmena po brexite

Spomínané údaje naznačujú, že vplyv na situáciu môže mať brexit, keďže v uplynulých troch rokoch odišlo viac sestier pochádzajúcich z iných krajín EÚ, než prišlo. Vlani odišlo 3985 sestier z iných krajín EÚ (vynímajúc Britániu), prišlo ich 2791.

Naopak, za celý jeden rok (2014-2015) pred referendom v roku 2016 o odchode Británie z EÚ odišlo zo štátneho zdravotného systému 2416 sestier, pričom 5977 ich tam vstúpilo.

Šéfovia nemocníc vyzvali na to, aby 62-tisíc pracovníkov z EÚ, ktorí pôsobia v britskom štátnom zdravotnom systéme, opäť ubezpečili o ich postavení v Británii v pobrexitovom období. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.