Okolo východnej a južnej hranice Ukrajiny sa v posledných týždňoch sústredí značné množstvo ruských vojenských jednotiek a techniky. Uprostred sporu medzi Ruskom, Ukrajinou a štátmi NATO však zaniká jedna z možných ruských motivácií k invázii, ktorej uskutočnenie môže mať pre štáty NATO ďalekosiahle dôsledky.
Sovietsky priemysel bol väčšinu studenej vojny najvýznamnejším svetovým výrobcom zbraní. Na začiatku 80. rokov západní analytici odhadovali, že sa v ZSSR vyrobí každý rok toľko tankov, že by stačili na kompletnú obmenu arzenálu Veľkej Británie a Francúzska dohromady.
Sovietske zbrojovky aj v dobe mieru celé desaťročia chrlili vojenskú techniku naozaj vojnovým tempom a na svojom vrchole prehltli až polovicu sovietskeho štátneho rozpočtu.
Sovietsky zväz, poučený vývojom druhej svetovej vojny, svoju zbrojnú výrobu rozptýlil po celom území rozsiahlej krajiny a vďaka tomu boli niektoré strategické zbrojné závody vybudované na sovietskej Ukrajine.
Po rozpade ZSSR Rusko dokázalo množstvo výrobkov z firiem, ktoré sa ocitli za jej hranicami nahradiť a s podnikmi, ktorých produkciu nahradiť nedokázalo, udržiavalo priateľské obchodné vzťahy.
Všetko sa samozrejme zmenilo po tom, čo Rusko začalo bojovať vo vlastnom pohraničí a napádať svojich susedov. Čečensko, Ingušsko a Dagestán pre Rusov výrobne dôležité neboli.
Horšia situácia nastala v roku 2008 pri vojne s Gruzínskom, ktorá bola hlavným výrobcom bojových lietadiel Su-25. Po okupácii Krymu v roku 2014 však nastala pre ruskú armádu malá katastrofa.
Tri problémy ruskej armády
Ruskú zbrojnú výrobu sužujú korupcia, nedostatok moderných technológií a nízka kvalita výroby. Okrem týchto nadčasových problémov však zápasia aj ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.