TASR/AP
StoryEditor

Aerolinky v USA a Nemecku zrušili desiatky letov. Piloti sa nakazili omikronom

24.12.2021, 17:47
Autor:
ČTKČTK
Približne desať najmä diaľkových letov zrušila nemecká spoločnosť Lufthansa.

Najmenej tri veľké letecké spoločnosti museli zrušiť desiatky letov naplánovaných na vianočné sviatky, pretože ich piloti a palubný personál ochoreli na koronavírusový variant omikron, prípadne sú v karanténe.

Približne desať najmä diaľkových letov zrušila nemecká spoločnosť Lufthansa. Takmer stovku letov nemohli dnes vypraviť americkí dopravcovia Delta Air Lines a United Airlines, informovala agentúra AP.

Lufthansa oznámila, že počas vianočných sviatkov ruší 12 diaľkových letov kvôli masívnemu nárastu chorobnosti pilotov.

Zrušenie letov napriek veľkej rezerve zamestnancov

K zrušeniu letov do Houstonu, Bostonu a Washingtonu dochádza napriek veľkej rezerve v počtoch zamestnancov pripravených pracovať v tomto rušnom období.

Spoločnosť uviedla, že nemá informácie, či jej zamestnanci ochoreli práve čovidom. Svojich cestujúcich presunula na iné lety.

​V Spojených štátoch neodštartovali zhruba dve stovky letov, dôvodom sú popri variante omikron aj obavy z nepriaznivého počasia, najmä na západnom pobreží. Aerolinky United zrušili viac ako sto letov a snažia sa presunúť cestujúcich na iné spoje. Pri Delte je to zhruba 90 spojov.

"Celoštátny nárast počtu prípadov omikronu v tomto týždni mal priamy vplyv na posádky našich lietadiel a na ľudí, ktorí u nás riadia prevádzku," uviedla spoločnosť United.

"V dôsledku toho sme bohužiaľ museli zrušiť niektoré lety a s predstihom informujeme zákazníkov, ktorých sa to týka, aby sa dostavili na letisko."

Delta vyčerpala všetky zdroje

Delta uviedla, že vyčerpala všetky možnosti a zdroje. Vrátane presmerovania a výmeny lietadiel a posádok na pokrytie plánovaných letov.

Nový variant omikron je podľa doterajších zistení nákazlivejší než variant delta, ktorý jej predchádzal. Omikron už predstavuje viac ako polovicu prípadov v Portugalsku, Británii alebo Spojených štátoch.

S nedostatkom zamestnancov sa podľa AP stretávajú aj policajné zbory v niekoľkých krajinách, zamestnanci v nemocniciach alebo v supermarketoch.

​Španielsko či Británia sa pokúsili znížiť vplyv súčasnej vlny pandémie skrátením povinnej karantény, aby sa ľudia mohli rýchlejšie vracať do zamestnania.

Generálny riaditeľ aeroliniek Delta Ed Bastian už predtým vyzval administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, aby prijala rovnaké opatrenia, inak leteckú prepravu ohrozí nedostatok personálu.

25. máj 2022 15:39