Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2018, 13:05

Aerolinky varovali pred letmi v Stredomorí, hrozia raketové nálety v Sýrii

Upozornenie európskej agentúry sa týka východného Stredomoria a letového informačného regiónu Nikózie.

Aerolinky varovali pred letmi v Stredomorí, hrozia raketové nálety v Sýrii
Zdroj: Wikimedia Commons / Stradalova

Európska agentúra pre letovú prevádzku Eurocontrol v utorok varovala aerolínie pred letmi vo východnej oblasti Stredomoria, keďže v nasledujúcich 72 hodinách tam hrozia nálety v Sýrii. Informovala o tom v noci na stredu agentúra Reuters.

Eurocontrol uviedol, že v tomto časovom intervale tam môžu byť vypálené rakety vzduch-zem a/alebo riadené strely - existuje teda možnosť občasného narušenia vo fungovaní rádionavigačných zariadení.

Americký prezident Donald Trump a západní spojenci diskutujú o prípadnej vojenskej akcii zameranej na potrestanie sýrskeho prezidenta Bašára Asada za údajný sobotňajší útok jedovatým plynom na povstalcami ovládané sýrske mesto Dúmá, ktoré už dlho odoláva vládnym silám.

Trump zrušil v utorok cestu do Latinskej Ameriky plánovanú na koniec tohto týždňa, aby sa mohol sústreďovať na odpoveď na spomínaný útok v Sýrii, oznámil Biel dom. Trump v pondelok upozornil, že keď už bude určené, kto je za tento útok v Sýrii zodpovedný, podnikne rýchlu a ráznu akciu.

Eurocontrol vo výstrahe na webovej stránke nespomenul konkrétny pôvod prípadnej raketovej hrozby.

Upozornenie európskej agentúry sa týka východného Stredomoria a letového informačného regiónu (FIR) Nikózie - tento informačný región pokrýva ostrov Cyprus a okolité vody, ako vyplýva z mapy na webovej stránke organizácie Eurocontrol. Táto mapa však nekonkretizuje teritórium nazvané "východné Stredomorie".

Agentúry a letecké spoločnosti od roku 2014 obzvlášť pozorne vnímajú riziká, ktoré pre komerčné lety predstavujú konfliktné zóny, pretože v uvedený rok bolo nad Ukrajinou raketou zem-vzduch zostrelené lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines. Pri nešťastí zahynulo všetkých 298 ľudí na palube, väčšinou Holanďanov, pripomenul Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.