TASR/AP
StoryEditor

Lietadlová loď USA s útočnou skupinou zostane v Stredomorí. Dôvodom je napätie v Európe

29.12.2021, 08:27
Autor:
TASRTASR
Lietadlová loď sa mala pôvodne presunúť do oblasti Blízkeho východu. Šéf Pentagónu Lloyd Austin však nariadil jej zotrvanie v Stredomorí.

Útočná skupina americkej lietadlovej lode USS Harry S. Truman zostane v oblasti Stredozemného mora s cieľom upokojiť európskych spojencov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na utorkové vyjadrenie amerického ministerstva obrany.

Lietadlová loď sa mala pôvodne presunúť do oblasti Blízkeho východu. Šéf Pentagónu Lloyd Austin však nariadil jej zotrvanie v Stredomorí.

​Táto zmena plánu "odráža potrebu neustálej prítomnosti v Európe a je potrebná na to, aby sme našich spojencov a partnerov ubezpečili o našom záväzku ku kolektívnej obrane", spresnil pre AFP nemenovaný predstaviteľ ministerstva.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v utorok oznámil, že predstavitelia Spojených štátov a Ruska budú 10. januára viesť dlho očakávané bilaterálne rokovania zamerané na kontrolu jadrových zbraní a rastúce napätie ohľadom Ukrajiny.

Predstavitelia Západu obviňujú Rusko, že presunulo svoje vojenské jednotky k hraniciam s Ukrajinou. Tento krok vyvolal obavy, že Moskva pripravuje vpád na územie svojho suseda.

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdenia o plánovanej invázii popiera. Od organizácie NATO však žiada bezpečnostné záruky, súčasťou ktorých je aj zastavenie jej možného rozširovania na východ.

​Loď USS Harry S. Truman, pomenovaná podľa 33. prezidentovi Spojených štátov, a päť sprievodných plavidiel vyplávali z domovského prístavu v Norfolku v americkom štáte Virgínia 1. decembra, píše na svojej webovej stránke periodikum Navy Times.

Do oblasti Stredomoria sa lode vplavili 14. decembra. Flotila zahŕňa krížnik San Jacinto a štyri torpédoborce.

21. máj 2022 01:37