Reuters
StoryEditor

Trump hrozí Rusku a Asadovi: Pripravte sa, rakety prídu a budú chytré

11.04.2018, 13:59
Autor:
redredČTKČTK
Ruský veľvyslanec v Libanone vyhlásil, že Spojené štáty musia počítať s tým, že všetky rakety vypálené na Sýriu budú zostrelené.

Rusko sa má pripraviť, pretože rakety na Sýriu vypálené budú. Napísal to na sociálnej sieti Twitter prezident Spojených štátov Donald Trump.

"Rusko sľubuje, že zostrelí všetky strely v Sýrii. Pripravte sa Rusko, pretože prídu, pekné a nové a "chytré!" Nemali by ste byť partneri s plynom zabíjajúcim zvieraťom (Bašárom Asadom, pozn. red.), ktorý zabije svojich ľudí a užíva si to!" napísal Trump.

Trump reagoval na vyjadrenie ruského veľvyslanca v Libanone Alexandra Zasypkina. Ten vyhlásil, že Spojené štáty musia počítať s tým, že všetky rakety vypálené na Sýriu budú zostrelené.

​Zasypkin povedal, že cieľom prípadnej obrannej akcie budú aj miesta, odkiaľ budú strely odpálené.

"Ak Američania zaútočia, rakety budú zostrelené a bude sa útočiť na miesta, odkiaľ budú odpálené," povedal Zasypkin televízii Al-Manár, ktorá patrí libanonskému Hizballáhu, teda spojencovi Damasku.

Zasypkin sa odvolal na slová prezidenta Vladimira Putina a tiež náčelníka ruského generálneho štábu. Ruská armáda už v marci oznámila, že zareaguje na akýkoľvek americký útok na Sýriu a sústredí sa na vypálené strely a zariadenia použité na ich odpal. Zasypkin povedal, že by sa stretu malo zabrániť a že Rusko je pripravené vyjednávať.

​Donald Trump v ďalšom príspevku na Twitteri napísal, že vzťahy USA a Ruska nikdy neboli horšie ako teraz. "A to vrátane studenej vojny."

Krajina vedená Vladimirom Putinom by podľa Trumpa potrebovala od USA pomoc s hospodárstvom, čo by bolo podľa slov amerického prezidenta "veľmi jednoduché". Zároveň zdôraznil, že je potrebná spolupráca všetkých krajín.  

Moskovský Kremeľ chce seriózny prístup k riešeniu problémov svetovej politiky, nie diplomaciu cez Twitter. V komentári k odkazom Donalda Trumpa do Moskvy to vyhlásil kremeľský hovorca Dmitrij Peskov.

"Nie sme účastníkmi diplomacie cez Twitter. Sme stúpenci serióznych prístupov," vyhlásil hovorca prezidenta Vladimira Putina. 

Podľa Peskova je Rusko presvedčené o potrebe vyhnúť sa krokom, ktoré môžu zhoršiť už teraz krehkú situáciu v Sýrii. Tvrdenie Západu o chemickom útoku sýrskej armády v Dúme označil ruský hovorca za výmysel, ktorý sa nemôže stať dôvodom na silové akcie voči Sýrii.

01 - Modified: 2022-09-30 21:01:38 - Feat.: - Title: USA zatiaľ nezaznamenali, že by sa Rusko chystalo použiť jadrové zbrane, povedal Blinken 02 - Modified: 2022-09-30 20:28:36 - Feat.: - Title: Nórsko zvýši bezpečnosť na hraniciach s Ruskom, po vyhlásení mobilizácie je na hraniciach zvýšený pohyb 03 - Modified: 2022-09-30 20:13:53 - Feat.: - Title: Rusko vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN žiadajúcu odsúdenie referend na Ukrajine 04 - Modified: 2022-09-30 18:46:53 - Feat.: - Title: Putin podpísal dekrét uľahčujúci zisk občianstva cudzincom slúžiacim v armáde 05 - Modified: 2022-09-30 18:11:05 - Feat.: - Title: Česko neuznáva ruskú anexiu okupovaných regiónov na Ukrajine. Zeman ju označil za krádež
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2022 19:02