Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2018, 07:12

Útočník z Toronta nechal na Facebooku odkaz. Písal o začiatku vzbury

Alek Minassian vo svojom odkaze chválil aj útočníka z Kalifornie.

Útočník z Toronta nechal na Facebooku odkaz. Písal o začiatku vzbury
Zdroj: TASR/AP

Muž, ktorý v pondelok v kanadskom Toronte usmrtil dodávkou desať ľudí, krátko pred útokom zverejnil záhadný príspevok na Facebooku. Pochvalne sa v ňom vyjadril o páchateľovi masakru, ku ktorému došlo v máji 2014 v blízkosti univerzity v Kalifornii, informovala agentúra AP.

Detektív torontskej polície Graham Gibson v utorok odmietol hovoriť o motíve pondelkového útoku. Potvrdil však, že 25-ročný Alek Minassian niekoľko minút pred útokom zverejnil na Facebooku "zašifrovaný" odkaz.

Inšpiroval sa útočníkom z Kalifornie

Podľa správ médií v ňom vzdal hold páchateľovi masakru z Kalifornie Elliotovi Rodgerovi, ktorého nazval "prvotriednym džentlmenom".

Študent (22) Elliot Rodger 23. mája 2014 zabil v blízkosti Kalifornskej univerzity v Santa Barbare šesť ľudí, ktorých buď dobodal, zastrelil alebo usmrtil vozidlom, a napokon sám spáchal samovraždu. Štrnásť ďalších ľudí utrpelo zranenia. 

Facebook odkaz potvrdil

Facebook už medzičasom Minassianov účet vymazal, pre BBC však potvrdil, že text príspevku, ktorý sa objavil v médiách, je autentický. V texte sa písalo o začiatku "vzbury" ľudí žijúcich v nedobrovoľnom celibáte. 

Uviedol pritom rovnaké slovo (incel, skratka pre nedobrovoľný celibát), aké používal aj spomínaný Elliot Rodger.

Nedobrovoľný celibát

Vo videu, ktoré Rodger pred útokom zverejnil na internete, hovoril o pomste ženám, ktoré ho odmietali a donútili ho tak žiť bez sexu. Chcel tiež potrestať sexuálne aktívnych mužov, ktorým závidel ich úspech v láske. 

Minassian, obyvateľ torontského predmestia Richmond Hill, v pondelok okolo poludnia miestneho času vrážal s bielou dodávkou do chodcov na rušnej obchodnej ulici v severnej časti Toronta na úseku dlhom niekoľko sto metrov. Prišlo pritom o život desať ľudí a 15 utrpelo zranenia. Páchateľa zadržali niekoľko minút po útoku. 

Čaká ho súd

Polícia zatiaľ motív činu nešpecifikovala. Kanadský premiér Justin Trudeau ubezpečil, že nešlo o terorizmus a že bezpečnosť krajiny nie je ohrozená. 

Polícia však potvrdila, že väčšina obetí boli ženy. Podľa jej predstaviteľa Grahama Gibsona sú medzi desiatimi obeťami a 14 zranenými "prevažne" ženy.

Ako však dodal, doposiaľ neexistujú indície, že by útočník zámerne nasmeroval dodávku do žien, keď ňou narazil do chodcov v severnej štvrti kanadskej metropoly.

Sudca v utorok obvinil Minassiana  z desiatich vrážd prvého stupňa a 13 pokusov o vraždu. Minassian sa k obvineniam sa nevyslovil a pred súd má znovu predstúpiť 10. mája.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.