Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2021, 07:47

V USA sa obávajú dopadu rýchleho šírenia omikronu na spoločnosť. Navrhujú preto skrátenie karantény

Nové odporúčanie je aj reakciou na poznatky vedcov, podľa ktorých je nakazená osoba najviac infekčná na začiatku ochorenia.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v pondelok odporučilo skrátiť z desať na päť dní trvanie karantény v prípade bezpríznakového priebehu ochorenia COVID-19. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

​Rozhodnutie je reakciou na koronavírusový variant omikron, ktorého razantné šírenie bude mať podľa riaditeľky CDC Rochelle Walenskej dopad "na celú našu spoločnosť". Skrátená karanténa podľa nej zabezpečí, "aby ľudia mohli bezpečne žiť svoj každodenný život".

Nové odporúčanie je aj reakciou na poznatky vedcov, podľa ktorých je nakazená osoba najviac infekčná na začiatku ochorenia — zvyčajne jeden až dva dni pred nástupom symptómov a dva až tri dni potom. Odporúčania CDC sú nezáväzné, ale americké firmy a politici sa nimi spravidla riadia.

CDC ďalej odporúča, aby bezpríznaková osoba po päťdňovej karanténe mala ďalších päť dní prekryté horné dýchacie cesty, ak sa nachádza v prítomnosti iných ľudí.

Podľa CDC by kontaktné osoby infikovaných ľudí, ktoré ešte neboli očkované alebo nedostali posilňovaciu dávku vakcíny, mali byť tiež v päťdňovej karanténe a potom päť dní nosiť rúško. Kontaktné osoby, ktoré už boli trikrát očkované, nemusia byť v karanténe, ale po kontakte s infikovaným by mali nosiť desať dní rúško.

Vysoko nákazlivý variant omikron spôsobil v USA v uplynulých dňoch prudký nárast počtu infikovaných. Cez víkend bolo každý deň hlásených viac ako 200 000 nových prípadov nákazy. Počas vianočného víkendu museli americké aerolínie zrušiť stovky letov, pretože množstvo pilotov alebo členov palubného personálu sa buď nakazilo, alebo museli byť v karanténe. Letecké spoločnosti preto žiadali skrátenie doby izolácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.