Karel Kühnl, nový český minister obrany, absolvoval len šesťmesačnú vojenskú základnú službu - a to ešte v Rakúsku, kam emigroval v roku 1980 ako dvadsaťšesťročný. "Na vojne som bol naozaj krátko. Myslím si však, že to pre mňa nijaký hendikep nie je", povedal v rozhovore pre HN.
Zvýšia sa vaše požiadavky na štátny rozpočet po zavedení plne profesionálnej armády ČR?
- Rezort obrany sa bude voči štátnemu rozpočtu správať šetrne, čo sa napokon už deje. Pôvodná koncepcia zmien v armáde totiž vyzerala inak. Ukázalo sa, že naša krajina nemá toľko peňazí, takže plány sme prepracovali. Počas troch plánovacích rokov rozdiel predstavuje 21 miliárd Kč. Keby sa každý rezort správal podobne, mali by sme dnes vyrovnaný rozpočet. Ak chceme zachovať našu armádu celú - a nemať z nej len súbor niekoľkých špecializovaných jednotiek - sme už na dne. Ďalšia redukcia by znamenala, že by nebola celou armádou. A štát bez vojska nie je štát.
Nedalo by sa predsa len ešte ušetriť? Napríklad nekupovať bojové lietadlá Gripen ...
- Áno, ušetrili by sme. Ale ak armáda nie je schopná brániť vzdušný priestor štátu, nie je to armáda.
Vaše ministerstvo má povesť, že sa v ňom v minulosti dosť míňalo, neraz i zbytočne. Ako chcete dosiahnuť, aby sa tento stav neopakoval?
- Túto povesť majú všetky ministerstvá a vo všetkých krajinách sveta. Ozbrojené sily si však musia prísne kontrolovať, či pridelené peniaze vynakladajú efektívnym spôsobom.
Ak bude česká armáda vyslaná do zahraničia, musí mať na to striktné povolenie OSN?
- Myslím, že je dôležité, aby existovalo legitímne rozhodnutie medzinárodného spoločenstva. V niektorých prípadoch môže ísť o Bezpečnostnú radu OSN, ale za istých okolností aj o NATO či Európsku úniu. To sa musí riešiť z prípadu na prípad.
Nedávno sa dostali na verejnosť úvahy amerického ministerstva obrany, že protiraketová základňa USA by možno mohla byť aj v Českej republike. Súhlasili by ste s ňou?
- Minister obrany je poverený, aby s ním americká strana v prípade záujmu viedla konzultácie. O nič iné v tejto chvíli nejde. Nie je zatiaľ ani jasné, aké predstavy v USA existujú a či vôbec.
(hn/gaf)
