Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2018, 07:07

Líbyjčana odsúdili na 22 rokov za účasť na teroristickom útoku

Útok bol namierený na veľvyslanectvo USA v Bengházi.

Líbyjčana odsúdili na 22 rokov za účasť na teroristickom útoku
Zdroj: Flickr

Líbyjčana Ahmada abú Chattálu odsúdili v stredu na 22 rokov väzenia za jeho úlohu počas teroristického útoku na americký diplomatický komplex v líbyjskom meste Benghází z roku 2012.

Prišiel pri ňom o život veľvyslanec USA v Líbyi Christopher Stevens a ďalší traja Američania, pripomína agentúra DPA.

Štyridsaťsedemročného Chattálu odsúdil sudca vo Washingtone. Zadržali ho v Líbyi v roku 2014 a priviedli do Spojených štátov.

V novembri 2017 ho uznali za vinného zo štyroch z 18 bodov obžaloby. Oslobodili ho od jedného z najzávažnejších obvinení, a to zo zabitia štyroch amerických občanov vrátane veľvyslanca Stevensa. Uznali ho za vinného medziiným z poskytovania materiálnej podpory teroristom a ničenia majetku.

Útok na americký konzulát v Benghází, ku ktorému došlo 11. septembra 2012, viedol k vyšetrovaniu a sérii vypočúvaní pred americkým Kongresom. Z výsledkov vyšetrovania vyplynulo mnoho pochybení a na ich základe sa spustilo tiež vyšetrovanie pôsobenia Hillary Clintonovej, ktorá bola vtedy ministerkou zahraničných vecí.

V súvislosti s touto kauzou okrem iného vyšlo na povrch, že Clintonová v tom čase používala súkromný e-mail na vybavovanie pracovných záležitostí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.