Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2018, 08:32

Zatvorili obľúbené letisko dovolenkárov na Bali. Dôvodom je výbuch sopky

Sopka Agung sa nachádza približne 70 kilometrov severovýchodne od balijského turistického strediska Kuta.

Sopka Agung
Zdroj: Reuters

Indonézske úrady zatvorili v piatok medzinárodné letisko na turistami vyhľadávanom ostrove Bali po tom, čo sopka Agung vychrlila stĺp popola a sopečných plynov, ktorý dosiahol výšku 2500 metrov. Informovala o tom agentúra AP.

Indonézska agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof uviedla, že v dôsledku činnosti sopky došlo k zrušeniu takmer 450 letov, čo sa dotklo približne 75-tisíc cestujúcich.

Regionálne centrum pre sledovanie znečistenia ovzdušia sopečným popolom v austrálskom Darwine už predtým upozornilo, že oblak vychrlený sopkou môže vietor unášať juhozápadným smerom k Jáve, ktorá je najhustejšie osídleným ostrovom Indonézie.

Sopka Agung sa nachádza približne 70 kilometrov severovýchodne od balijského turistického strediska Kuta. Veľký výbuch bol zaznamenaný naposledy v roku 1963, keď zahynulo približne 1100 ľudí.

Výrazné zvýšenie aktivity vyvolalo vlani hromadnú evakuáciu, sopka sa však odvtedy znova upokojila a úrady vo februári znížili stupeň príslušnej výstrahy.

Indonézia leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.