Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2018, 16:40

Omán zaznamenal historické teplo. Cez deň bolo takmer 50, v noci teplota neklesla pod 42 stupňov

Rekord zrejme spôsobila výrazná tlaková výš nad Arabským polostrovom v kombinácii s vysokou vlhkosťou vzduchu.

Omán zaznamenal historické teplo. Cez deň bolo takmer 50, v noci teplota neklesla pod 42 stupňov
Zdroj: Pixabay/Makalu

Omán si v utorok pripísal neoficiálne prvenstvo v historicky najvyššej minimálnej dennej teplote vzduchu na svete. V malom prístave Quriyat neklesla teplota počas 24 hodín pod 42,6 stupňa Celzia. Padol tak rekord z roku 2011, kedy meracie stanice v blízkosti Ománskeho letisko Khassab namerali 41,9 stupňa Celzia.

Rekord zrejme spôsobila výrazná tlaková výš nad Arabským polostrovom v kombinácii s vysokou vlhkosťou vzduchu, ktorá bráni tomu, aby sa prímorské mesto počas noci ochladzovalo. Ohrievanie podporuje aj vysoká teplota vody v Ománskom záliv - okolo 32 °C, čo je o jeden stupeň viac oproti dlhodobému priemeru.

Podľa portálu Weather Underground, ktorý na rekord upozornil, sa teplota počas utorkového popoludnia vyšplhala až na 49,8 ° C, čo je o jeden stupeň menej, než je historicky najvyššia teplota v Ománe z minulého roka. Potom teplota neklesla pod 41,9 °C počas 51 hodín. Pre porovnanie - absolútny rekord na Slovensku 40,3 stupňa Celzia padol v roku 2007 v Hurbanove.

Omán v priebehu niekoľkých málo mesiacov čelil niekoľkým silným výkyvom počasia. Pred aktuálnou vlnou horúčav ho na konci mája zasiahol ničivý cyklón Mekunu, ktorého sila zodpovedala tretiemu stupňu na hurikánovej škále. Podľa serveru Infomet.cz ho sprevádzali aj bleskové povodne z extrémnych zrážok s úhrnmi medzi 200 až 400 milimetrov počas štyroch dní.

Podľa denníka The Washington Post nebolo historicky najteplejšie minimum v Ománe oficiálne potvrdené. Svetová meteorologická organizácia overuje iba rekordy v prípade maximálnych denných teplôt.

Napriek tomu posledné meranie zodpovedajú ďalším správam o maximálnych teplotách na Blízkom východe a v Ázii. Napríklad v Pakistane sa meteorológom počas apríla podarilo zaznamenať teplotu cez 50 °C (viac v článku Padol svetový teplotný rekord pre apríl).

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.