Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2018, 10:56

Po otrave novičokom sa Británia opäť obracia na Rusko, žiada detailné informácie o prípade Skripal

  • Neďaleko mesta, kde boli objavení otrávení Skripalovci bol v sobotu nájdený britský pár v bezvedomí.
  • Výsledky testov ukázali, že aj táto dvojica bola vystavená pôsobeniu novičoku.
  • Británia z nového incidentu Rusko neobviňuje, žiada však detailné informácie k prípadu Skripala.
Po otrave novičokom sa Británia opäť obracia na Rusko, žiada detailné informácie o prípade Skripal
Zdroj: Reuters

Námestník britskej ministerky vnútra pre bezpečnosť Ben Wallace dnes vyzval Rusko, aby poskytlo detailné informácie k marcovému útoku nervovo paralytickou látkou novičok na bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéru.

Námestník tak urobil v rozhovore pre stanicu BBC v súvislosti s prípadom dvoch britských občanov, ktorí boli otrávení rovnakou látkou.

Medzitým predseda branného výboru ruského parlamentu Vladimir Šamalov podľa agentúry RIA Novosti povedal, že Briti by mali pri vyšetrovaní nového prípadu otravy nervovo paralytickou látkou požiadať o pomoc ruských odborníkov.

Londýn z útoku na Skripala obvinil Rusko, čo Moskva opakovane dôrazne odmietla.

"Ruský štát by túto zlobu mohol napraviť, mohli by nám povedať, čo sa stalo, čo urobili a zaplniť niektoré významné medzery, ktoré sa teraz snažíme objasniť," povedal Wallace. "Oni (Rusi) sú tí, ktorí môžu doplniť kľúčové vodítka k tomu, aby ľudia boli v bezpečí," dodal.

Britský pár bol nájdený v sobotu v bezvedomí v dome v meste Amesbury, ktoré leží neďaleko Salisbury, kde boli 4. marca objavení otrávení Skripalovci. Podľa výsledkov expertných testov aj táto dvojica bola vystavená pôsobeniu rovnakej nervovo paralyzujúcej látky ako bývalý ruský agent a jeho dcéra.

Wallace z nového incidentu s novičokom neobvinil Rusko. Dvojica - 45-ročný Charlie Rowley a 44-ročná Dawn Sturgessová - sa podľa neho zrejme nestali obeťou cieleného útoku. Podľa expertov je možné, že obaja prišli náhodou do kontaktu s kontaminovaným predmetom, ktorý bol použitý pri útoku na Skripala.

"Vtedy použitý novičok bol veľmi čistý, čo zvyšuje jeho trvanlivosť," povedal agentúre DPA expert na chemické zbrane Ralf Trapp. Podľa neho proti Skripalovcom bola použitá vysoko čistá látka pochádzajúca z laboratória, ktorá preto môže byť účinná aj niekoľko rokov. Rowley a Sturgessová mohli nevedomky prísť do kontaktu s vecou, v ktorej bol novičok prepravovaný.

"Zatiaľ je to len možný scenár. Stále chýbajú fakty," zdôraznil Trapp, ktorý pracuje ako nezávislý poradca Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a OSN.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.