Reuters
StoryEditor

Počas zásahu zomrel elitný potápač, ktorý pomáhal chlapcom uviaznutým v jaskyni

06.07.2018, 10:24
Autor:
TASRTASR
O život prišiel počas nočnej misie, ktorej úlohou bolo doručenie nádob s kyslíkom.

Bývalý potápač thajskej elitnej námornej jednotky SEAL, ktorý sa podieľal na operácii na záchranu skupiny mladých futbalistov a ich trénera uviaznutých v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai, zomrel v piatok v dôsledku nedostatku kyslíka, informovala agentúra AP.

Veliteľ špeciálnej jednotky Arpakorn Yookongkaew v piatok na tlačovej konferencii oznámil, že 38-ročný potápač pracoval na záchrannej operácii ako dobrovoľník.

​O život prišiel počas nočnej misie, ktorej úlohou bolo doručenie nádob s kyslíkom. Zomrel na ceste späť k základni zriadenej v jaskyni, pričom kolegom sa ho už nepodarilo oživiť.

Thajské úrady aktuálne bojujú s časom a pokúšajú sa zo zatopeného komplexu odčerpať čo najviac vody, aby mohli chlapcov vyviesť z jaskyne von ešte pred príchodom sezónnych lejakov.

Potápačom po vstupe do jaskyne trvá šesť hodín, kým sa dostanú k mladým futbalistom a päť hodín, kým sa vrátia k vchodu do jaskyne.

Deti vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročný futbalový tréner sú už v jaskyni už takmer dva týždne.

Jaskynný komplex Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai je štvrtý najrozsiahlejší v Thajsku a rozprestiera sa na ploche desiatich kilometrov.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. január 2026 05:57