Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2018, 10:00 Aktualizované dňa 17.07.2018 o 11:11

Ohlasy amerických médií: Trump sa bojí najviac dvoch vecí, na stretnutí s Putinom sa mu prihodili obe

  • Médiá v Spojených štátoch podrobili správanie amerického prezidenta v Helsinkách tvrdej kritike.
  • The New York Times píšu, že Donald Trump zašiel na summite ďalej, ako ktorýkoľvek jeho predchodca.
  • Podľa časopisu Time vyzeral Trump vedľa Putina slabý a ponížený.
  • Kritické slová znejú aj z Británie. The Guardian označil Putina za jasného víťaza.
Ohlasy amerických médií: Trump sa bojí najviac dvoch vecí, na stretnutí s Putinom sa mu prihodili obe
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump zašiel na summite v Helsinkách ďalej, ako ktokoľvek z jeho predchodcov: prijal vysvetlenie nepriateľského zahraničného vodcu na zistenie svojich vlastných spravodajských agentúr, napísal americký denník The New York Times (NYT) v komentári k pondelkovému summitu Donalda Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Časopis Time v komentári zase uviedol, že americký vodca vyzeral vedľa Putina ponížený a slabý.

Trump na pondelňajšej spoločnej tlačovej konferencii s Putinom okrem iného uviedol, že nevidí žiadny dôvod, prečo by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Tým však podľa demokratov aj viacerých republikánov vyslovil nedôveru americkým tajným službám, ktoré o ruskom zasahovaní nepochybujú. Cieľom kampane bolo podľa tajných služieb podkopať demokratický proces v krajine a pošpiniť demokratickú kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovú.

Takto sa nespráva americký prezident

Denník The New York Times si všíma tiež Trumpovo vyhlásenie, že "nemá dôvod neveriť prezidentovi Vladimirovi Putinovi, keď hovorí, že sa Rusi nesnažili voľby v roku 2016 ovplyvniť". Americký prezident pokračoval ešte ďalej - odsúdil vyšetrovanie ministerstva spravodlivosti ohľadom väzieb svojej kampane na Rusko a označil ho za "katastrofu pre našu krajinu" a agenta FBI, ktorý o vyšetrovaní svedčil pred Kongresom, označil za "hanbu pre našu krajinu".

Americký prezident svojím správaním, tentoraz v zahraničnej politike, pobúril podobne ako svojimi komentármi ohľadom minuloročného diania v Charlottensville.

​Počas tamojších demonštrácií narazil dvadsaťročný neonacista autom do davu odporcov belošských radikálov, zabil jednu ženu a dve desiatky osôb zranil. Prezident následne vyhlásil, že za násilie nesú zodpovednosť obidve strany, a vyvolal tým obrovskú vlnu kritiky. Teraz zase Trump porušil všetky zvyklosti o tom, ako by sa mal prezident správať v zahraničí, dodal americký denník.

"Namiesto toho, aby bránil Spojené štáty proti tým, ktorí by ich mohli ohroziť, zaútočil na svojich vlastných občanov a inštitúcie. Namiesto toho, aby sa postavil Putinovi, protivníkovi s dobre zdokumentovanými záznamami o jeho krokoch proti USA, bez akýchkoľvek výhrad ho chválil," komentoval summit The New York Times. Dodal, že v súvislosti s jeho vystúpením v Helsinkách by si tak mnohí mohli položiť otázku, ktorá sa okolo Trumpa vznáša už dlhšiu dobu: Má Rusko niečo naňho?

Podľa denníka je tiež zvláštne, že prezident kritizoval množstvo ľudí doma v Spojených štátoch, ale nepovedal nič o ruskej anexii Krymu, o agresívnom správaní Ruska voči Ukrajine, o krvavej intervencii Moskvy v Sýrii či o údajnej otrave bývalého ruského agenta na britskom území.

Neviditeľný Trump

"Tí, ktorí poznajú prezidenta Trumpa dlhé desaťročia, dosvedčia, že bývalý realitný magnát z New Yorku sa najviac zo všetkého obáva dvoch vecí: byť ponížený a vyzerať slabo. Na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa mu prihodilo oboje," uviedol k pondelkovej schôdzke časopis Time.

Aj keď sa stretnutie konalo na neutrálnej pôde vo Fínsku, Putin podľa amerického časopisu riadil následnú tlačovú konferenciu, ako by bol hostiteľ. Hovoril ako prvý, ako prvý vyzval novinárov k položeniu otázky.

​Počas 46-minútovej tlačovej konferencie Trump nijako nekritizoval ruskú anexiu Krymu, nespomenul údajné zapojenie Moskvy do použitia nervového plynu na britskom území a žiadna kritika nezaznela ani ohľadom pokusov Ruska zasahovať do prezidentských volieb v roku 2016. "Trumpa nebolo na summite v Helsinkách nikde vidieť a prezident z toho nemôže viniť nikoho iného ako seba," uzavrel americký časopis.

Nový svetový poriadok

Nad Trumpovým správaním sa pozastavil aj server Politico. "Prezident označil svoju pondelkovú schôdzku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za krok smerom k svetlejšej budúcnosti, svetové spoločenstvo to však hodnotí inak: Summit v Helsinkách bol ukážkou existencie nového svetového poriadku," napísal.

Trump totiž počas svojej týždeň trvajúcej cesty po Európe celkovo kritizoval amerických priateľov a označoval ich za "nepriateľov" (napríklad v prípade Európskej únie) a Rusko naopak vyzdvihoval ako natoľko významné, že môže súperiť s USA.

Počas "neskutočnej tlačovej konferencie" americký prezident podľa portálu ukázal podriadenosť Putinovi, keď ho opakovane odmietol kritizovať a naopak uviedol, že ho označil za "konkurenciu", čo myslel čisto ako kompliment.

Kritika z Británie

Veľkým víťazom pondelkového stretnutia amerického a ruského prezidenta v Helsinkách je Vladimír Putin. V komentári k stretnutiu ruského prezidenta s Donaldom Trump to dnes napísal britský denník The Guardian. Podľa denníka The Times zanechala cesta šéfa Bieleho domu do Európy nepríjemnú pachuť.

Kým k spojencom bol totiž hrubý, k Putinovi sa správal servilne. Spojenectvá, na ktorých bol založený súčasný svetový poriadok, sú podľa The Times v ohrození. Aj podľa internetového denníka The Independent možno na helsinskom summite zaznel štartový výstrel k pretekom o demontáž súčasného svetového poriadku.

Tlačová konferencia Trumpa a Putina bola podľa The Guardian plná úsmevov. "Putin dokonca Trumpovi dal futbalovú loptu ... Americký prezident dal ale ruskému vodcovi ďaleko väčší darček," napísal britský denník.

Témy ako Ukrajina, ruské zasahovania do amerických volieb, kybernetické útoky či útok na Skripaľovcov v juhoanglickom Salisbury, ktoré doteraz komplikovali americko-ruské vzťahy, hrali pri rokovaní len druhoradú úlohu. Ruský prezident sa tak podľa denníka stal "veľkým víťazom" summitu, pretože sa do Moskvy v sporných otázkach vracia pod ďaleko menším tlakom ako kedykoľvek predtým.

Porazená Mayová

Ak je Putin veľkým víťazom, jednou z porazených je podľa The Guardianu aj britská premiérka Theresa Mayová, s ktorou sa Trump stretol krátko pred summitom v Helsinkách. "Útok novičokem v Salisbury nehral v Helsinkách prakticky žiadnu rolu," poznamenal britský denník s odkazom na marcovú otravu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie na juhu Anglicka.

"O tom, na čom sa Donald Trump a Vladimir Putin dohodli v dvojhodinovom súkromnom rozhovore, nevieme nič. Chvála, akú Trump spieval na bývalého agenta KGB na verejnosti, bola ale dostatočne ohromujúca," napísal v komentári The Financial Times.

"Bola to cesta, na ktorej si Donald Trump vzal do parády nemeckú kancelárku (Angelu Merkelovú), ohovorili rokovaciu stratégiu (britskej premiérky) Theresy Mayovej a kráľovnú (Alžbetu II.) nechal čakať na slnku," napísal v komentári k ceste amerického prezidenta na summit NATO v Bruseli, návšteve Británie a stretnutí s ruským prezidentom Putinom britský denník The Times.

Nebránil vlastnú krajinu

"Mlčanie Trumpa k Ukrajine bolo hanebné. Asi najviac znepokojujúca ale bola neochota amerického prezidenta brániť svoju vlastnú krajinu, keď bol požiadaný, či si myslí, že Rusko zasahovalo do amerických volieb. Je ťažko predstaviteľné, že by hoci jediný z jeho predchodcov zastával tak proruskú politiku," dodal The Times, podľa ktorého zanechal summit v Helsinkách nepríjemnú pachuť, "ktorej cieľom je iritovať Západ ".

"V diplomatickej hre medzi skúseným a bojom zoceleným šachovým majstrom a mužom bez schopnosti sústrediť sa na šach môže byť len jediný víťaz," napísal v komentári internetový denník The Independent. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.