Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 09:30

Recept domorodcov na ničivé požiare: vopred spaľovať suché drevo

Niektoré miestne hasičské zbory sa spájajú s domorodcami v boji proti požiarom. Spolupráca v Brazílii či USA má za sebou úspechy.

Recept domorodcov na ničivé požiare: vopred spaľovať suché drevo
Zdroj: Reuters

Prastaré skúsenosti domorodcov ponúkajú riešenia krajinám, ktoré pravidelne musia čeliť rozsiahlym lesným požiarom. Domorodci po celom svete spravujú pozemky s rozlohou takmer 900 miliónov hektárov a celoročne na rôznych miestach zapaľujú kontrolované ohne. Znižujú tým množstvo vysušeného dreva a bránia tak rýchlemu šíreniu ničivých požiarov do budúcna. Vyplýva to zo štúdie latinskoamerickej výskumnej skupiny Prisma Foundation, o ktorej informovala organizácia Thomson Reuters Foundation.

„Malé kontrolované ohne znižujú dopady a riziká katastrofických lesných požiarov,“ uviedol expert Andrew Davis. V brazílskej savane sa počet požiarov v období sucha znížil o takmer 60 percent po tom, čo miestni hasiči začali spolupracovať s domorodými kmeňmi, upozornila výskumná skupina. A americká lesná správa sa obrátila na indiánsky kmeň Jurokov po tom, čo kvôli požiarom na severe Kalifornie zomrelo 43 ľudí.

Zdroj: Reuters

Počet dní, kedy je nebezpečenstvo požiarov v prírode zvýšené, vzrastie do roku 2025 z dvadsať na päťdesiat percent.

Na boj s lesnými požiarmi plánuje vydať lesná správa v Spojených štátoch viac než polovicu svojho rozpočtu. Podľa úradov budú tieto výdaje v roku 2025 tvoriť až 67 percent rozpočtu. Kaliforniu pritom tento rok napriek mimoriadnej finančnej podpore zasiahla najničivejšia vlna požiarov, upozorňujú experti. S rozsiahlymi požiarmi v lesoch bojovali v posledných týždňoch aj Portugalsko, Švédsko a Grécko.

Potreba nových stratégií v boji s plameňmi vo voľnej prírode je pritom podľa odborníkov stále naliehavejšia. A to aj vzhľadom k tomu, že klimatická zmena zrejme povedie k nárastu takýchto požiarov. Magazín Nature Ecology & Evolution vlani upozornil, že počet dní, kedy je nebezpečenstvo požiarov v prírode zvýšené, vzrastie do roku 2025 z dvadsať na päťdesiat percent.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.