Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 11:02

Nový most v Janove tamojšia správa diaľnic nepostaví. Bolo by to bláznovstvo a neúcta, povedal minister

​Talianska vláda tvrdí, že rekonštrukcia nemôže byť zverená niekomu, kto ručil za to, že pôvodný Morandiho most je v dobrom stave.

Nový diaľničný most v talianskom Janove, ktorý nahradí nahradí ten zrútený, už nebude stavať spoločnosť Autostrade per l'Italia.

Firma, ktorá spravuje taliansku diaľničnú sieť však zaplatí všetky náklady, oznámil v utorok taliansky minister dopravy Danilo Toninelli.

​Vláda je podľa ministra jednotná v tom, že rekonštrukcia nemôže byť zverená niekomu, kto ručil za to, že pôvodný Morandiho most je v dobrom stave. "Bolo by to bláznovstvo a neúctivé voči obetiam," povedal podľa agentúry AFP Toninelli. Nešťastie neprežilo 43 ľudí.

Zodpovednosť za pád mosta je predmetom vyšetrovania. Talianska vláda však obviňuje prevádzkovateľa komunikácie, že nedostatočne investoval do údržby. Kabinet plánuje zadať novú stavbu spoločnosti Fincatieri, ktorú má pod kontrolou štát.

Torzo terajšej stavby by sa malo začať búrať už počas septembra. Nový most by mohol byť vybudovaný do roka.

Výkonná rada spoločnosti Autostrade per l'Italia už vyčlenila 500 miliónov eur určených na stavbu, odškodnenie pozostalých a ľudí, ktorí kvôli zrúteniu konštrukcie prišli o strechu nad hlavou.

Morandiho most v Janove bol frekventovanou trasou miestnych i cudzincov a spájal talianske vnútrozemie s talianskou i francúzskou riviérou. Jeho časť sa za zlého počasia zrútila 14. augusta, z výšky asi 45 metrov spadli tri desiatky áut.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.