Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2020, 19:42

Tri minúty ticha, 43 mien. V Janove otvorili nový most, pozrite sa, ako vyzerá

  • V talianskom Janove v pondelok večer slávnostne otvorili nový diaľničný most nachádzajúci sa na mieste bývalého Morandiho mosta, ktorého časť sa pred dvoma rokmi 14. augusta 2018 zrútila.
  • Pri tragédii vtedy zomrelo 43 ľudí.
  • Mená všetkých obetí bola na slávnostnej ceremónii prečítané.
  • Ich pamiatku štátnici uctili tiež tromi minútami ticha.
Tri minúty ticha, 43 mien. V Janove otvorili nový most, pozrite sa, ako vyzerá
Zdroj: Reuters

Večerného slávnostného ceremoniálu sa zúčastnil taliansky prezident Sergio Mattarello, ktorý slávnostne prestrihol pásku od nového mosta. Na akciu prišiel aj taliansky premiér Giuseppe Conte a niektorí ministri.

Počas ceremónie zazneli mená všetkých 43 ľudí, ktorí pred dvoma rokmi pri páde mosta zomreli. Ich pamiatku si uctili účastníci ceremónie tromi minútami ticha. Zaznela tiež talianska hymna. Po prestrihnutí pásky mostu požehnal janovský arcibiskup.

​Rodiny obetí sa ceremónie nezúčastnili. Podľa ich slov bol most postavený "na základe hrozného nešťastia", a preto na slávnostné otvorenie nového mosta neprídu. Prezident Mattarello sa so združením pre obete janovskej tragédie stretol v súkromí.

Most preklenuje vo výške okolo 45 metrov rieku Polceveru a časť prístavného mesta. Od zrútenia starej štvorprúdovej cesty bola časť dôležitej diaľnice A10 uzavretá.

Pri zrútení starého mosta sa zrútilo aj niekoľko osobných a nákladných automobilov a 43 ľudí zahynulo. Mnoho miestnych obyvateľov muselo opustiť byty v blízkosti mosta.

Nové stavebné dielo, ktoré navrhol svetoznámy architekt a janovský rodák Renzo Piano, nesie meno svätého Juraja (San Giorgio), patróna Janova. Stavebné práce naplno pokračovali aj počas najhoršej fázy koronavírusovej pandémie, ktorá si v Taliansku vyžiadala viac ako 35-tisíc životov.

K slávnostnému otvoreniu mosta bolo podľa médií pozvaných do 500 hostí, medzi nimi politici či cirkevní hodnostári. 

Nová konštrukcia stojí na rovnakom mieste ako Morandiho most, ktorý bol nakoniec zbúraný. Pôvodná stavba z 60. rokov minulého storočia bola významnou dopravnou tepnou a spojnicou medzi Talianskom a Francúzskom.

Jej kolaps štruktúry bol nejsmrtelnější z radu podobných incidentov v Taliansku a upozornil na zlý stav talianskej starnúcej dopravnej infraštruktúry.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.