Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2018, 13:43

Osobnosť švédskej kultúry, zapletenú do škandálu okolo nobeloviek, odsúdili

Francúz je manžel bývalej členky Švédskej akadémie udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru. Zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia ho obvinilo 18 žien.

Osobnosť švédskej kultúry, zapletenú do škandálu okolo nobeloviek, odsúdili
Zdroj: Reuters

Na dva roky väzenia poslal štokholmský súd v pondelok za mreže Jeana-Clauda Arnaulta - ústrednú postavu škandálu súvisiaceho s udeľovaním Nobelových cien za literatúru.

Francúz čelil vo Švédsku obvineniu zo znásilnenia, ktorého sa dopustil v roku 2011. Informovala agentúra DPA. Jean-Claude Arnault, známa osobnosť vo švédskej kultúre, je manželom Katariny Frostensonovej - poetky a už bývalej členky Švédskej akadémie udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru.

Je zodpovedný za opakovaný únik mien laureátov Nobelovej ceny za literatúru, ktoré podľa tradície musia zostať v tajnosti. V dôsledku tohto škandálu sa členstva vo Švédskej akadémii vzdalo sedem z jej 18 členov.

Traja z nich sa koncom augusta mali do akadémie vrátiť, tí to však popreli. Zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia Arnaulta obvinilo celkovo 18 žien. Skutky sa mali stať v rokoch 1996-2017 vo Švédsku a v Paríži - v byte, ktorý tam Švédska akadémia vlastní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.