Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2018, 16:54

Prepraté miliardy dánska ekonomika nepocíti, na Estónsko to však vrhá zlé svetlo

Miliardy preliate cez estónsku pobočku Danske Bank môžu byť len špičkou ľadovca.

Prepraté miliardy dánska ekonomika nepocíti, na Estónsko to však vrhá zlé svetlo
Zdroj: Reuters

Najväčšiemu dánskemu finančnému domu Danske Bank hrozí vysoká pokuta, vďaka dostatku kapitálu z USA by však situáciu mala zvládnuť. A bez väčších problémov by mala na možnú pokutu zareagovať aj celá tamojšia ekonomika. Jej priamy vplyv teda pravdepodobne Dáni nezaznamenajú, nebezpečenstvo však predsa len hrozí.

"Teoretický, no nie veľmi veľký negatívny dopad by to mohlo mať na psychológiu zahraničných investorov voči všetkým dánskym bankám," varuje Lukáš Baloga zo spoločnosti Capital Markets. Ich nedôveru zvyšuje aj fakt, že dánske zákony nedostačujú na odhalenie takéhoto prípadu.

Podobné pokuty už v minulosti

Danske Bank sa v podobnej situácii neocitla ako prvá. Pred ňou rovnaké problémy riešilo viacero európskych bánk, v roku 2015 to bola napríklad francúzska BNP Paribas, ktorá zaplatila pokutu vo výške 6,5 miliardy eur.

"Samozrejme, pre celú banku je táto kauza veľmi negatívna, už tento rok klesli jej akcie o tretinu, a nedá sa vylúčiť ďalší prepad. Na základe toho by tiež mohla stratiť významných klientov, ale aj zisky z poskytovania pôžičiek," uviedol Boris Tomčiak z Finlordu. Presný dopad na dánske banky sa však vopred určite nedá.

Podľa posledných informácií americkej spoločnosti Bloomberg môže byť 200 miliárd preliatych cez jej estónsku pobočku Danske Bank len špičkou ľadovca, čo podľa odborníka na organizovaný zločin Marka Galeottiho vinu banky nijako neznižuje. Išlo predovšetkým o peniaze klientov pochádzajúcich zo štátov bývalého Sovietskeho zväzu ako Azerbajdžan, Moldavsko a Rusko. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 29% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.