Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2018, 10:00

Planéta B neexistuje, starajme sa o našu

Ako reaguje svet na pondelkovú správu o klimatickej zmene?

Planéta B neexistuje, starajme sa o našu
Zdroj: Reuters

Už v roku 2030 budeme žiť na planéte, ktorá bude o jeden a pol stupňa teplejšia oproti dobe, keď si človek začal užívať výdobytky industriálnej revolúcie. Vyplýva to z dnešnej správy Medzivládneho panelu OSN o klimatickej zmene (IPCC).

Správa vlastne inými slovami hovorí, že už nemáme veľa času na misiu, ku ktorej sa svet v Parížskej klimatickej dohode z roku 2015 zaviazal - udržať na uzde teplotu Zeme do konca storočia čo najvýraznejšie pod dvomi stupňami Celzia oproti preindustriálnej dobe.

Kroky proti pokračujúcemu globálnemu otepľovaniu treba podľa správy podnikať rýchlo, lebo presýpacie hodiny sa čochvíľa preklopia a o dvanásť rokov bude na planéte také teplo, aké sme si chceli ešte prinajmenšom pár dekád udržať. Momentálne je na planéte v porovnaní s vtedajšou dobou teplejšie o jeden stupeň.

Ak pritom budeme pokračovať v doterajšom trende, na konci storočia bude Zem teplejšia o dva stupne, píše sa v pravidelnom reporte OSN, za ktorým stoja desiatky vedcov a tisíce hodín recenzných procesov.  Viac o dnešnej správe si prečítajte tu.

Konajte teraz, už je takmer neskoro

Hoci na prvý pohľad tieto rozdiely budia dojem, že sú zanedbateľné, ich dôsledky na naše fungovanie na planéte môžu byť enormné. „Záleží na každom malom oteplení. Oteplenie o 1,5 stupňa alebo viac zvyšuje riziko spojené s dlhotrvajúcimi alebo nezvratnými zmenami,“ uviedol Hans-Otto Pörtner, spolupredseda pracovnej skupiny IPCC pre dopady zmeny klímy.

„Správa vysiela politikom jasný signál: konajte teraz, lebo už je takmer neskoro,“ komentoval správu Niklas Höhne, odborník na emisie skleníkových plynov z holandskej univerzity vo Wageningene.

Európska komisia sa vyjadrila, že bude bojovať proti klimatickej zmene a podobné konanie očakáva aj od ostatných signatárov klimatickej dohody. „Všetci zúčastnení musia zvýšiť úsilie vo vzťahu k sľubom učineným v Parížskej dohode,“ uviedli eurokomisári Miguel Arias Caňete a Carlos Moedas. „Keďže neexistuje žiadna planéta B, záchrana našej Zeme by mala byť prvoradou misiou,“ dodali a pripomenuli, že Komisia plánuje v novembri predstaviť stratégiu na zníženie emisií oxidu uhličitého. Ministri životného prostredia Európskej únie sa majú v utorok stretnúť v Luxembursku, kde budú okrem iného jednať o decembrovom klimatickom summite v Katowiciach.

Nedostatočné varovanie?

V médiách sa objavila aj kritika, že správa z dielne IPCC zdôrazňuje len málo zo zoznamu následkov, aké bude mať o 1,5 stupňa teplejšia planéta. Denník The Guardian píše, že klimatická zmena spôsobí migráciu (pre prílišné teplo sa totiž nebudú dať obývať niektoré časti planéty) a tá zase povedie k politickej nestabilite a možným vojenským konfliktom. Fakt, že klimatická zmena môže viesť k nepokojom, je podľa autora článku potrebné zdôrazniť. Správa sa tiež vôbec nezmieňuje o Golfskom prúde, ktorý sa vplyvom globálneho otepľovania spomaľuje.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.