Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2018, 09:30

Štúdia: Pivo bude kvôli klimatickej zmene drahšie

K výrobe piva sa používa necelá pätina celkovej svetovej úrody jačmeňa,

Štúdia: Pivo bude kvôli klimatickej zmene drahšie
Zdroj: SZVPS

Čokoláda, káva, víno alebo pivo. Všetky sa v budúcnosti môžu stať obeťou klimatickej zmeny. Pivo raz môže byť kvôli nej v priemere dvojnásobne drahšie. K takému záveru prišla skupina vedcov v štúdii, ktorú včera publikoval odborný časopis Nature Plants. Platiť za tekutý chlieb budeme kvôli jačmeňu, ktorý sa ťažko prispôsobuje vysokým teplotám a suchám.

V správe sa uvádza, že v budúcnosti produkcia jačmeňa poklesne, môže to byť až o 17 percent v porovnaní s dneškom. Cena piva sa kvôli tomu v priemere zdvojnásobí, a to po odčítaní inflácie. V niektorých krajinách narastie cena dokonca trojnásobne - napríklad v Írsku.

Vedci podľa agentúry AP dávno vedia, že jačmeň je jednou z najzraniteľnejších plodín. Zverejnená štúdia však tento fakt prezentuje v dramatických súvislostiach, zhodujú sa experti. Globálne otepľovanie vysvetľujú ľuďom na príklade piva, čo je podľa nich cesta, ako najviac rozšíriť povedomie o zmene klímy.

K výrobe piva sa používa necelá pätina celkovej svetovej úrody jačmeňa, uvádza AP. V takých krajinách, ako sú Spojené štáty, Brazília alebo Čína, sú to až dve tretiny. Pokiaľ podľa vedcov budú emisie skleníkových plynov vypúšťané do ovzdušia v takom množstve ako doposiaľ, klíma poškodí úrodu do konca stotočia nie raz za desať rokov, ale raz za dva roky. 

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.