Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2018, 20:54

V Taliansku vyniesli rozsudky v megaprocese s členmi 'Ndranghety. Odsúdili aj majstra sveta vo futbale

Súd odsúdil 129 obžalovaných, 19 spod žaloby oslobodil a ďalších štyroch oslobodil pre premlčanie ich trestných činov.

Vincenzo Iaquinta
Zdroj: Reuters

Doteraz najväčší proces s mafiánmi na severe Talianska, v ktorom sa z trestnej činnosti zodpovedalo okolo 150 obžalovaných, vyvrcholil v stredu v meste Reggio Emilia vynesením rozsudkov.

Súd odsúdil 129 obžalovaných, 19 spod žaloby oslobodil a ďalších štyroch oslobodil pre premlčanie ich trestných činov.

Na lavici obžalovaných z hrdelných zločinov, prania špinavých peňazí, vydierania, korupcie, predaja hlasov v komunálnych voľbách a členstva v kalábrijskej mafii 'Ndrangheta, ktorá je už desaťročia aktívna aj na hospodársky prosperujúcom severe Talianska, sa ocitli podnikatelia, politici, úradníci, remeselníci či novinári.

Bol však medzi nimi aj jeden z talianskych svetových šampiónov vo futbale Vincenzo Iaquinta, ktorého súd odsúdil napriek jeho popieraniu akejkoľvek viny za ilegálne prechovávanie zbrane a podporu mafie na dva roky väzenia.

Informácie priniesli talianske internetové spravodajské servery, ako aj rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Iaquintov otec Giuseppe dostal za členstvo v mafiánskej organizácii 19 rokov väzenia. Slávny taliansky futbalový internacionál-útočník, ktorý figuroval v kádri svetových šampiónov z roku 2006, sa len nedávno nechal počuť, že osobne ani nevie, čo vlastne je 'Ndrangheta.

Kalábrijská mafia, ktorá sa inak venuje najmä ilegálnemu obchodovaniu s drogami a zbraňami, zarobila údajne predovšetkým po zemetraseniach z roku 2012 miliardy eur vďaka podielu na obnove severu Talianska.

Podľa znalcov pomerov by infiltrácii mafiánov do stavebníctva mohla zabrániť iba lepšia kontrola zo strany regionálnych vlád.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.