Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2018, 11:14

Vláda aj vzbúrenci v Jemene bránia prísunu humanitárnej pomoci

Ani jemenská vláda, ani tzv. húsíovia, ktorí proti nej bojujú, s humanitárnymi organizáciami nespolupracujú.

Vláda aj vzbúrenci v Jemene bránia prísunu humanitárnej pomoci
Zdroj: Reuters

Úrady v Jemene prakticky znemožňujú prísun a distribúciu humanitárnej pomoci smerujúcej do tejto vojnovým konfliktom sužovanej krajiny, napísala v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie regionálneho riaditeľa Detského fondu OSN (UNICEF) Geerta Cappelaera.

Ani jemenská vláda, ani tzv. húsíovia, ktorí proti nej bojujú, s humanitárnymi organizáciami nespolupracujú, uviedol Cappelaere pre AP a dodal, že vytváranie prekážok pre dodávky humanitárnej pomoci môže urýchliť vypuknutie rozsiahleho hladomoru.

"Príslušné úrady nám neumožňujú konať tak rýchlo, ako by sme mali," dodal Cappelaere.

Šiitskí vzbúrenci nazývaní húsíovia, ktorých podporuje Irán, obsadili v roku 2014 hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu.

Ich postup prinútil v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do mesta Aden - dočasného sídla jemenskej vlády podporovanej Saudskou Arábiou.

OSN nedávno varovala, že v Jemene, chudobnej arabskej krajine zmietanej vojnovým konfliktom, hrozí vypuknutie rozsiahleho hladomoru, ktorý by mohol postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.