Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2018, 08:03

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu zvierat

Odborníci ešte pred pár rokmi verili, že so zobrazovaním zvierat a postáv na stenách jaskýň začali naši predkovia v Európe.

Sumatra je ostrov v západnej Indonézii, šiesty najväčší na svete. Neďaleké Borneo je zas tretí najväčší. Kým samotné ostrovy nie sú ohrozené, stratili 50 percent svojho pralesa najmä kvôli rastúcemu dopytu po palmovom oleji. Stali sa teda domovom mnohých ohrozených druhov, vrátane tigra sumatranského, orangutana sumatranského či slona pygmejského. Oficiálne čísla uvádzajú, že 70 percent toho, čo zostalo z indonézskych dažďových pralesov sa má použiť na palmových plantážach v najbližších rokoch, s ich úplným zničením sa počíta počas dvoch desaťročí. Pre druhy, ktoré volajú tieto dva ostrovy domov, to celkom iste znamená zánik. Môžete pomôcť aspoň tým, že sa budete vyhýbať produktom, ktoré obsahujú palmový olej, kedykoľvek to bude možné.
Zdroj: Pixabay

Vedci objavili v Indonézii najstaršiu známu jaskynnú maľbu zvierat, informovala v stredu agentúra AP.

Červena silueta zvieraťa podobného býkovi má podľa vedcov minimálne 40 tisíc rokov, čo je viac ako obdobné maľby objavené v jaskyniach v Európe.

Odborníci ešte pred pár rokmi verili, že so zobrazovaním zvierat a postáv na stenách jaskýň začali naši predkovia v Európe.

Vek tejto maľby, ako i ďalších podobných, ktoré už skôr objavili v juhovýchodnej Ázii, však naznačujú, že tento typ umenia sa v oboch častiach sveta vyskytoval v zhruba rovnakom období.

Podobné maľby objavili aj na indonézskom ostrove Sulawesi v roku 2014. Ich vek určili tiež na takmer 40 tisíc rokov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.