Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2022, 10:55

Putin: Kazachstan čelil agresii medzinárodného terorizmu, ozbrojenci prešli výcvikom v zahraničí

Udalosti v Kazachstane ruský prezident vo svojom vystúpení označil za pokus vonkajších síl o zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska a ďalších štátov v regióne.

Putin: Kazachstan čelil agresii medzinárodného terorizmu, ozbrojenci prešli výcvikom v zahraničí
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimír Putin dnes obhajoval vyslanie vojakov z Ruska a ďalších postsovietskych štátov do Kazachstanu, kde pred týždňom prepukli rozsiahle nepokoje.

Putin podľa agentúry TASS pri videosummite postsovietskej Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) zdôraznil, že jednotky tejto vojenskej aliancie boli vyslané na kazašskú žiadosť a že doba ich pôsobenia v stredoázijskej krajine bude obmedzená.

​Hovoril o mierových silách

"Naše spoločné pôsobenie vnímame ako vysoko modernú a samozrejme úplne legitímnu akciu," povedal Putin o nasadení asi 2 500 vojakov z krajín ODKB v Kazachstane. Tieto jednotky, ktoré označil za "mierové sily", podľa neho zostanú v krajine obmedzenú dobu. Dĺžka ich pôsobenia sa pritom bude riadiť prianiami kazašského prezidenta.

Udalosti v Kazachstane Putin vo svojom vystúpení označil za pokus vonkajších síl o zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska a ďalších štátov v regióne. Kazachstan podľa neho v posledných dňoch čelil "agresii medzinárodného terorizmu".

Šéf Kremľa zdôraznil, že do nepokojov boli zapojené skupiny "ozbrojených ľudí", ktorí zjavne "prešli výcvikom v zahraničných centrách" a mali skúsenosti s bojovými akciami.

Nedovolia farebné revolúcie

"Udalosti v Kazachstane nie sú prvý ani posledný pokus o zasahovanie do našich vnútorných záležitostí," poznamenal Putin.

"Opatreniami v rámci ODKB sme dali jasne najavo, že nedovolíme, aby sa situácia u nás rozkolísala a aby sa uskutočnili scenáre takzvaných farebných revolúcií," podčiarkol ruský prezident.

Termín "farebné revolúcie" sa používa na rad masových protestov, ktoré na začiatku 21. storočia v niektorých prípadoch viedli k zvrhnutiu režimov v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, v niekdajšej Juhoslávii, na Blízkom východe či v Ázii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.