Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 17:08 Aktualizované dňa 07.12.2018 o 17:24

Strana CDU má novú líderku. Po 18 rokoch nahradila Merkelovú

Annegret Krampová-Karrenbauerová býva pre svoj pragmatizmus a pokojný politický štýl prirovnávaná k Merkelovej.

Strana CDU má novú líderku. Po 18 rokoch nahradila Merkelovú
Zdroj: Reuters

Novou predsedníčkou nemeckej vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) sa dnes na zjazde v Hamburgu stala doterajšia generálna tajomníčka strany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Päťdesiatšesťročná politička vo funkcii po 18 rokoch nahradila Angelu Merkelovú. Práve k nej býva Krampová-Karrenbauerová aj pre svoj pragmatizmus a pokojný politický štýl prirovnávaná. Očakáva sa preto, že CDU síce dá svoje akcenty, ale nepovedie ju zásadne iným smerom ako Merkelová.

Pre Krampovou-Karrenbauerovou sa v rozhodujúcom druhom kole voľby vyslovilo 517 z 999 hlasujúcich delegátov. Jej hlavný konkurent - bývalý šéf poslancov CDU / CSU Friedrich Merz - získal 482 hlasov, a skončil tak veľmi tesne porazený.

"Voľbu prijímam a ďakujem za dôveru," povedala bezprostredne po zvolení Krampová-Karrenbauerová delegátom, ktorí ju odmenili potleskom postojačky.

Jednu z prvých gratulácií prijala z rúk kancelárky Angely Merkelovej, ktorá mala z voľby viditeľne radosť. Dopredu síce nepovedala, koho podporuje, ale všeobecne sa predpokladalo, že to je práve Krampová-Karrenbauerová.

Bývalá premiérka malej spolkovej krajiny Sársko po zvolení poďakovala Merzovi aj Spahnovi za férovú volebnú kampaň. Verí, že sa budú v strane naďalej angažovať.

Merz zase straníkov vyzval, aby teraz novú predsedníčku plne podporovali. Po jednote strany, ktorú voľba podľa pozorovateľov do istej miery narušila, volá tiež Krampová-Karrenbauerová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.